Téměř 4,5 kila marihuany převáželi v autě 36letý Aleš Hambálek z Ostrova nad Ohří a 42letý Vietnamec The Hung Tran. U čerpací stanice v Chlumčanech na Lounsku je chytili celníci.

Oba muži nyní stanuli před Okresním soudem v Lounech. Shodně tvrdí, že se vzájemně vůbec neznají a netuší, jak se marihuana do vozu dostala.

Za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy jim hrozí 2 až 10 let ve vězení.

Podle obžaloby Hambálek a Tran vyzvedli konopí 20. září 2011 v Praze u Thomayerovy nemocnice. Tranovi ho tady předal jiný Asiat. Vietnamec marihuanu uložil na zadní sedadlo Volkswagenu, který řídil Hambálek. Ve voze byl též Hambálkův 12letý syn. Otec měl vzít s sebou do Prahy své dítě schválně, aby muži nebyli při převážení drogy nápadní. Když je chytili u Chlumčan celníci, seděl chlapec na tašce s marihuanou, která byla přikrytá dekou.

Jen spolujezdec?

Obžalovaní u soudu svalovali vinu jeden na druhého. Vietnamec Tran tvrdil, že jel do Prahy s Hambálkem jen jako spolujezdec. Měl namířeno za svojí přítelkyní. „Byl jsem u svého kamaráda Tonyho, který mi řekl, že ten Čech jede do Prahy pro nějaký dárek a já se s ním můžu svézt,“ vysvětloval soudci Tran. Přítelkyně mu prý ale během cesty po telefonu sdělila, že nebude doma, proto v Praze nezůstal a vracel se s Hambálkem autem zpět.

Jak se do Volkswagenu dostala taška s marihuanou, netuší. „Když jsme stáli u Thomayerovy nemocnice, tak jsem zahlédl v jiném autě své známé. Šel jsem k nim a chvíli jsme si povídali. Poté, co jsem se vrátil do vozu k panu Alešovi, už tam taška byla,“ tvrdil Tran. Dodal, že s obžalovaným Hambálkem se po celou cestu vůbec nebavil, protože neumí česky. Dorozumívali se jen posunky.

Jel prý pro auto

Hambálek soudu předložil zcela odlišnou verzi celého příběhu. Podle té jel do Prahy na žádost svého vietnamského souseda Tonyho, který ho poprosil, aby do hlavního města zavezl Trana. Ten tam měl údajně vyzvednout nějaké auto.

„Tran mě navedl před Thomayerovu nemocnici. Tady pořád říkal jen čekat, čekat, čekat. Pak přijelo auto s dvěma mladými Vietnamci. Tran si vzal z našeho vozu tašku a šel k nim. Tašku posléze přinesl plnou a dal ji na zadní sedadlo,“ vypověděl před soudem Hambálek.

Zapáchající taška

O tom, že je v tašce marihuana, se prý dozvěděl, až když je zastavili v Chlumčanech celníci. Specifický zápach konopí, který se musel při takovém množství marihuany autem linout, necítil.„Přišel jsem o čich, když jsem nastydl,“ vysvětloval. Na dotaz soudu, proč s sebou do Prahy bral svého dvanáctiletého syna, odpověděl, že to byla jen náhoda. „Dal jsem mu předtím zaracha, protože zlobil. Manželka mi pak řekla, ať kluka vezmu s sebou, aby neseděl doma,“ uvedl.

Shodně jako jeho otec u soudu vypovídal také dvanáctiletý hoch. Potvrdil, že Vietnamec v Praze přinesl do auta tašku, která hodně zapáchala, proto ji během cesty přikryl dekou.„Říkal jsem tátovi, že ta taška smrdí. On mi na to odpověděl, abych si jí nevšímal. Ptal jsem se ho také, co v té tašce je, ale řekl, že neví,“ uvedl chlapec.

Soud verdikt v případu zatím nevynesl. Hlavní líčení bylo kvůli dalšímu dokazování odročeno na únor.

Připomeňte si:Celníci odhalili čtyři kilogramy marihuany