Osmnáct měsíců ve vězení s dozorem stráví 26letý Jan Machala z Libčevsi na Lounsku, který srazil na Mostecku motorkáře a od nehody ujel. Mimo to musí zaplatit zraněnému muži třináctitisícové bolestné a dalších 4 393 korun uhradit za léčení zdravotní pojišťovně.

Rozhodl o tom Okresní soud v Mostě. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaný trest přijal, za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci mu hrozilo až tříleté vězení.

Přes plnou čáru

Nehoda se stala v květnu 2010 na silnici od obce Skršín na Sedlec, v takzvaném sedleckém kopci. Machala jel ve svém formanu směrem na Most a náhle odbočil vlevo přes dvojitou plnou čáru na Korozluky.

Motorkář jedoucí za ním tento manévr nepředpokládal, nestačil zabrzdit a přeletěl přes zadní kapotu škodovky. Machala místo toho, aby zastavil a poskytl zraněnému pomoc, od nehody ujel.

Vymlouval se

Obžalovaný u soudu tvrdil, že sice věděl, že naboural, ale prý si v první chvíli myslel, že srazil srnku.„Ten náraz mě roztočil. Já jsem z toho byl ve stresu,“ vysvětloval, proč po nehodě nezastavil. Dodal, že vezl přítelkyni do práce do Korozluk. Až kdy vystupovala, tak se od ní dozvěděl, že narazil do člověka.

„Já byl ale pořád strašně rozklepaný. Byla to moje první bouračka. Je mi to líto. Kdybych věděl hned, že je to motorkář, tak bych zastavil,“ dušoval se Machala. Zároveň však odmítal, že by porušil dopravní předpisy a odbočil přes plnou čáru.„Proč bych to dělal, když je řádná odbočka asi jen 15 metrů od toho místa?“ podivoval se.

Na dotaz soudkyně, jak si tedy vysvětluje, že do něj motorkář narazil, odpověděl, že ho chtěl zřejmě předjet a nepovedlo se mu to.

Motorkář: Zkřížil mi cestu

Motorkář nicméně u soudu jednoznačně řekl, že mu obžalovaný ve formanu zkřížil cestu. „Nejdříve vybočil ve směru jízdy k tamní zastávce autobusu, pak náhle doleva. Přelétl jsem přes auto a dopadl na zem. Byl jsem otřesený,“ vylíčil nehodu muž. Po střetu s autem byl celý pomlácený. Měl zhmožděnou kyčel, podvrknutou krční páteř a koleno, poraněnou pravou ruku a bok a zlomený prst. Se zraněními se léčil pět týdnů.

U soudu svědčila i žena, která jela v autě za motorkářem a střet viděla. Také ona hovořila o tom, že obžalovaný odbočoval přes dvě plné čáry doleva. Navíc podle ní byla jeho jízda již předtím velmi podivná a nebezpečná. „Strašně si najížděl do protisměru. Nedával blinkry, také něco vyhazoval z okénka,“ uvedla svědkyně.

Další trest

Podle soudkyně byla vina Machaly během hlavního líčení jednoznačně prokázána. „Kdybyste neodbočoval přes dvě plné čáry, nemohlo by k nehodě vůbec dojít,“ řekla při odůvodňování rozsudku. Dodala, že znalec sice uvedl, že Machala nemusel z místa řidiče vidět, že motorkář po střetu spadl, podle ní to ale nebylo v celé záležitosti rozhodující. „Jako řidič máte povinnost se po každé kolizi přesvědčit, co se stalo. Vy jste ujel. Nezachoval jste se podle zákona,“ doplnila.

Machala v současné době již sedí ve vězení za krádeže. Na 20 měsíců ho za mříže poslal Okresní soud v Teplicích. Trest, který vyfasoval od mosteckého soudu, mu pobyt v base tedy o 18 měsíců ještě prodlouží.

Připomeňte si: Muž srazil motorkáře a ujel. Prý myslel, že je to srnka