K velkým ekologickým škodám na kraji vesnice došlo v areálu společnosti FEMME v letech 2014 a 2015, kdy se přečerpávaly kapalné odpady z autocisteren do retenční nádrže a posléze do vykopané jámy. Z té prosákly do okolí a podle obžaloby zamořily území o rozloze téměř 40 tisíc metrů čtverečních.

Náklady na odstranění škod jsou vyčíslené na 26,5 milionu korun.

Okresní soud v Lounech případ řeší od počátku roku 2020, loni v únoru vynesl rozsudek. Ten po odvolání dvojice obžalovaných krajský soud před rokem zrušil a případ vrátil k dalšímu projednání zpět do Loun.

A jak zněl zrušený verdikt okresního soudu? Za přečin neoprávněného nakládání s odpady dostala společnost FEMME peněžitý trest 2,4 milionu korun a předsedkyně představenstva Dana Helebrant 1,5 milionu korun. Ta se měla dopustit také zločinu pojistného podvodu, když chtěla od České pojišťovny v této souvislosti získat za údajnou škodní událost pojistné plnění ve výši 4,9 milionu korun.

V opuštěném areálu v Bezděkově u Žatce se nachází velké množství odpadu.
Za zamoření půdy a vody jedy v Bezděkově padly peněžité tresty

Bývalý ředitel společnosti František Novotný se proti rozsudku lounského soudu neodvolal, v jeho případě je tedy pravomocný. Verdikt zněl peněžitý trest 90 tisíc korun.

Obžaloba Dany Helebrant a společnost Femme se tak opět řeší u okresního soudu. Na pondělí a úterý předvolal několik svědků. „V souladu s rozhodnutím krajského soudu jsme předvolali kontrolory z České inspekce životního prostředí a svědky, kteří by měli objasnit, kdo ten odpad navozil,“ přiblížil předseda senátu Jan Jouza.

Na případ se přišlo po anonymním udání na inspekci.

U soudu se nyní řeší také osoba Františka Novotného, respektive věrohodnost jeho výpovědí. Podle Dany Helebrant, která vinu odmítá, to byl právě on, kdo za vším stál. „Nevěděla jsem o tom,“ řekla. Dana Helebrant u soudu tvrdila, že veškerý provoz měl na starosti ředitel, kterému bezvýhradně důvěřovala. Obhajoba se také snaží vyvrátit, že by k pojistnému podvodu z její strany vůbec došlo.

Proti osmi řadovým soudcům stojí v civilním sporu předseda děčínského soudu Jan Tichý.
Šéf sebral stravenky soudcům, kteří se šprajcli s čipováním. Žalovali ho

Do vyhloubené jámy o rozměrech třicet krát pět metrů se vylilo 3800 kubíků nebezpečného odpadu neznámého původu a složení. Kvůli tomu se do okolí dostaly karcinogenní, toxické a další nebezpečné látky. Došlo k úhynu stromů a další vegetace i drobných živočichů.

Závod v Bezděkově v roce 2017 koupila od firmy FEMME společnost Femme Plus, která měla areál vyčistit. K tomu úplně nedošlo. Od dubna 2019 je rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem Femme Plus v konkurzu. Insolvenční správce postupně prodává její movitý majetek, aktuálně řeší prodej kontejnerů, van a nádob. „Část kontejnerů a van je naplněná odpadem neznámého původu, u některých je reálný předpoklad, že se jedná o nebezpečný odpad, například azbest,“ uvedl ve své listopadové zprávě o průběhu konkurzu insolvenční správce Milan Prouza.

Co bude dál s areálem, ve kterém se nacházejí tisíce tun odpadu různých druhů, je nejasné. Visí na něm zástavní právo ve výši 25 milionů korun ve prospěch chomutovské společnosti, nemovitosti jsou zajištěné na základě usnesení Polici ČR.

Mohlo by vás zajímat: V Lenešicích proběhly výlovy. Ti největší kapři čekají na rybáře

Zdroj: Deník/Petr Kinšt