„Vzals mi rodinu, je mi všechno jedno, stejně si jdu sednout!“ vykřikl pod rouškou tmy muž k postavě kousek od centra Loun. A pak ji začal loveckým nožem bodat po celém těle, i do hlavy a břicha. Jen všechny rány na rukách měřily po zběsilém útoku vcelku metr. 47letého útočníka, který za ohrádkou stanul poprvé v pondělí 11. ledna, žalují z úkladného plánování vraždy. Za to mu ústecký krajský soud může vyměřit až dvacet let.

Sněhová kalamita. Ilustrační snímek
Česko zasáhne sněžení a silný vítr. Pozor, na silnicích to bude klouzat

Obžalovaný přiznává, že zaútočil, přesný motiv ale rozumně neobjasňuje. Každopádně nevražil na nového druha své exmanželky, se kterým se zběžně znali. Prý mu odcizil nejmladší dceru. Nůž měl ale použít v afektu. Pojišťovna a zmocněnec poškozeného po něm chtějí skoro milion za nákladnou léčbu i nemajetkovou újmu.

K dramatu došlo loni 9. července v noci nedaleko Holárkových sadů. Obžalovaný si měl podle státního zástupce na rivala počkat po 22. hodině, když jel z práce domů. Poškozený si po zaparkování opodál všiml nehybně čekající osoby. Najednou vyběhla a chystala se zjevně k útoku. Poškozený nechápal, proč ho chce někdo napadnout.

„Zeptal jsem se, jestli si mě s někým nespletl,“ vylíčil první slovní výměnu. Útočník něco zamumlal a on poznal po hlase, o koho jde. V ruce agresora se v tu ránu objevila vražedná zbraň. Oběť útoku se ho pokusila odrazit, ale obžalovaný ho přesto stačil bodat, snad až několik minut. Nakonec se poškozenému podařilo útočníka zakleknout a zavolat o pomoc. „Kdybych ho nedržel, tak nevím,“ dodal muž, kterému pobodání zásadně zasáhlo do profesní kariéry. Manuálně totiž pracuje s drahými přístroji a teď se bude muset všechno učit znovu. Jeho zranění ihned po útoku vyžadovala vysoce specializované vyšetření a urgentní operační zákrok. „Mohlo dojít k ohrožení životně důležitých orgánů dutiny břišní s rozsahem větších poúrazových následků. Jednoznačně nelze vyloučit ani smrtelné komplikace,“ upozornil státní zástupce Vladimír Jan.

Dlouhé manželství 

Středoškolsky vzdělaný obžalovaný až do uvazbení pracoval s balíky ve velkém skladu. Nikdy dřív ho trestně nestíhali, v době činu nebyl pod vlivem alkoholu. Manželství s jeho expartnerkou trvalo déle než dvacet let.

Podle žalovaného průběžně flirtovala s mnoha muži a „strejdů“ pro jejich tři děti bylo hodně. Vraždu toho posledního ale prý neplánoval, přestože od března 2020 trpěl zejména oddalováním malé dcery.

Ministryně financí Alena Schillerová
Alena Schillerová: Že jsme dali lidem a firmám 284 miliard, se nám musí vrátit

„Poznamenal jsem si espézetku jeho auta, ale to bylo asi tak všechno,“ řekl senátu. V osudný den se prý šel projít do parku a na poškozeného narazil náhodou. „Nevím, co mě to napadlo, jestli jsem se s ním chtěl domluvit. Prostě jsem se vydal k jeho autu. Ztratil jsem kuráž, zabočil k bývalé tchyni. Ale rozmyslel jsem si to, vrátil se a došlo ke konfliktu,“ doplnil obžalovaný. Lovecký nůž s čepelí dlouhou 15 centimetrů si pořídil už v listopadu 2019 a od té doby ho nosil s sebou v batohu všude, kam se hnul.

Líčení bude pokračovat na konci ledna slyšením dalších svědků.