Případ míří k Okresnímu soudu v Lounech. Z přečinu usmrcení z nedbalosti státní zástupce obžaloval revizního technika, který čtyři měsíce před tragédií připojil kotel na pevná paliva na spalinové cesty. Jenže podle obžaloby špatně.
„V dokladu o kontrole technického stavu a provozu uvedl, že napojení na spalinovou cestu vyhovuje, ačkoli bylo nízko vyvedené ústí komínového průduchu hluboko pod úrovní hřebene střechy domu. Docházelo k tlakové ztrátě a spalinová cesta nezajišťovala bezpečný odvod spalin od kotle do volného ovzduší,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Ondřej Koutný.
Podle znaleckého posudku vypracovaného po tragédii tak dlouhodobě docházelo k nedokonalému spalování paliva a následnému dehtování. Majitel kotle podle obžaloby o těchto obtížích s hořením revizního technika opakovaně telefonicky informoval, přesto se na místo ani jednou nedostavil. „Z nedbalosti způsobil smrt proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání a uloženou mu podle zákona,“ stojí v obžalobě. Pokud revizního technika uzná soud vinným, hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až šest let.
Při loňské tragédii zasahovala Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Její mluvčí Prokop Voleník tehdy uvedl, že osádka sanitky našla nezletilou osobu bez známek života. Otravě hned od začátku nasvědčovaly zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého, které v domě naměřili hasiči. Nejvyšší koncentrace jedovatého plynu byla v pokoji, kde nezletilá dívka spala.
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování fosilních paliv v kotlích a kamnech. Jeho únik může nastat i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin nebo je zanesený komín. Hasiči proto nabádají k pravidelné kontrole a revizi. Problém je, že člověk nemůže oxid uhelnatý zaregistrovat svými smysly, protože je bezbarvý a bez zápachu, nedráždivý. Odborníci proto lidem doporučují, aby si domácnosti vytápěné kotli na plyn, uhlí, dřevo nebo štěpku pořídily detektor nebezpečných plynů.