Podnikatel František Helšus (36) z Loun se dostal až před soud, protože investoval vysoké sumy do nemovitostí aniž by měl odpovídající příjmy. Státní zastupitelství došlo k závěru, že krátil daně, nepřiznal všechny příjmy a obžalovalo ho.

Případem se v listopadu opět zabýval Okresní soud v Lounech, který podnikatele v plném rozsahu obvinění definitivně zprostil.

„Lounský podnikatel a vlastník restaurace F. Helšus, obžalovaný z toho, že měl stát na daních připravit o 865 tisíc korun, byl 5. listopadu Okresním soudem v Lounech v plném rozsahu zproštěn obžaloby z tohoto trestného činu,“ sdělil Deníku jeho obhájce Mgr. Jan Panoš. Tím skončil proces s rozsáhlým dokazováním, trvající několik let.

Františka Helšuse nejprve 21. června 2007 uznal lounský soud prvního stupně vinným, avšak na základě podaného odvolání Krajský soud v Ústí nad Labem 28. února 2008 napadený rozsudek zrušil a vrátil případ zpět do Loun. „Své rozhodnutí odůvodnil tím, že podezření z tohoto trestného činu bylo od počátku pouze policejní vyšetřovací verzí, aniž by byl předložen jediný důkaz o konkrétním příjmu, který František Helšus obdržel a nepřiznal v daňovém přiznání. Ani Finanční úřad v Lounech v rámci dlouhodobé a důkladné daňové kontroly, provádění v součinnosti s trestními orgány, existenci takového příjmu neshledal. Obžaloba jiné důkazy nepředložila, a tak lounský soud F. Helšuse obžaloby zprostil v plném rozsahu,“ popsal vývoj procesu Jan Panoš.

Vzhledem k tomu, že se státní zástupce vzdal práva na odvolání, zprošťující rozsudek nabyl právní moci a celé řízení bylo ukončeno.

Rozsudek je konečný

A o co v kauze šlo? Podnikatel investoval velké částky do nemovitostí, ale nepřiznal takové příjmy, které by to umožnily. Státní zastupitelství tedy došlo k závěru, že nepřiznal všechny příjmy, a jalo se ho stíhat pro krácení daně mezi roky 1998 až 2004. Připravit měl stát o již zmíněných 865 tisíc.

Problém byl v tom, že Helšus podle obžaloby investoval 2,6 milionu do stavby rodinného domu v obci Raná, dalších 2,8 milionu dal za restauraci Pod Kostelem v lounském centru. Takové sumy však podle oficiálních dokumentů a daňových přiznání rozhodně nevydělal. Obžalovaný u soudu tvrdil, že si půjčil od rodiny a známých, což svědci buď potvrdili, nebo jako příbuzní odmítli vypovídat.