Čtyřiašedesátiletý Josef Ježek z Podbořan se cítí ukřivděný.

Za milionové problémy s účetnictvím jeho firmy prý nemůže.

Trestní senát Krajského soudu v Ústí nad Labem si ale myslí něco jiného a odsoudil Ježka na pět let do vězení s dozorem. Ten se ihned odvolal.

Milionové dluhy

Podnikatel je obviněn z toho, že 7 let, konkrétně v letech 1999 až 2006, neodváděl daně. Celkem měl stát obrat o 7 732 024 korun. Ježek byl konkrétně vlastníkem společnosti TEX-WASH v Podbořanech, ve které zahraniční dělnice šily oděvy. Za oblečení pak obžalovaný inkasoval statisíce korun, ale před „berňákem“ čili správcem daně, je zatajil. Obžaloba předložila soudu desítky faktur většinou na částky přesahující sto tisíc korun.

Jeden z podnikatelů, pro kterého Ježkova firma šila, uvedl, že za šití platil Ježkovi vždy v hotovosti na základě pokladních dokladů. Také majitelka oděvní firmy uvedla, že všechny platby pro společnost TEX-WASH, tedy pro Ježka, proběhly hotově. Peníze vždy přebíral odsouzený.

Viníkem je účetní

Ježek se bránil před soudem tvrzením, že spoléhal na to, že daně „udělá“ účetní, která mu zpracovávala účetnictví. Ta však před soudem uvedla, že zpracovávala jen mzdovou agendu. Pro daně prý neměla žádné doklady. Ježek naopak tvrdil, že účetní firmě poskytl ke zpracování prádelní koš dokladů, což účetní popřela. „Nedovolila bych si nezpracovat podklady, které bych měla. Zpracovala jsem jen to, co mi Ježek předal,“ dodala.

Soud ženě uvěřil a obžalovaného Ježka odsoudil pro trestný čin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby na 5 let za mříže.

Přitížilo mu, že byl pro podobné trestné činy shledán vinným už dvakrát. V obou případech dostal podmínku. Teď už soud tak shovívavý nebyl a poslal ho do basy natvrdo.