Okresní soud v Lounech pokračoval v projednávání nešťastného usmrcení muže, který pomáhal při dopravní nehodě. Ve věci vypovídal čtvrtý svědek, dopravní policista, který nehodu na místě vyšetřoval.

Osudná nehoda se stala koncem ledna loňského roku. Kus silnice v zatáčce u Staňkovic zalila voda zřejmě z poškozeného potrubí a zmrzla. Úsekem projížděly dvě ženy, které dostaly smyk a sjely ze silnice. Nebyly zraněné.

Nehody si všiml projíždějící řidič, o kus dál zastavil a šel na pomoc. Když obhlížel podvozek vozu, v namrzlé zatáčce dostalo smyk další auto, vyjelo ze silnice a porazilo ho. Ten po chvíli podlehl mnohačetným zraněním.

Z trestného činu usmrcení z nedbalosti je nyní viněna Iveta K. z Mostu. Hrozí jí až tři roky za mřížemi.

Mohla předvídat

Dopravní policista před soudem nyní potvrdil, že úsek i po jeho příjezdu byl namrzlý. „Je to ale tmavý úsek komunikace v zalesněné části zatáčky, řidič by měl předvídat, že tam může námraza být a vjíždět tam velmi opatrně," namítl. Iveta K. do tohoto úseku vjela podle znaleckého posudku rychlostí 59 až 65 kilometrů v hodině. Obžaloba tvrdí, že tato rychlost byla nepřiměřená.

Řidička z prvního havarovaného vozu však už při minulém jednání řekla, že se námraza v zatáčce nedala předvídat. Ostatní silnice byly podle ní kvůli holomrazům suché a bez potíží sjízdné.

Podle lounského dopravního inspektorátu je silnice mezi Staňkovicemi a Bítozevsí rizikovým úsekem hlavně v zatáčkách. Za loňskou zimu se tam staly celkem čtyři nehody včetně té poslední smrtelné. Příčinou byl vždy smyk v důsledku nepřiměřené rychlosti. Všechny tyto nehody měly na svědomí ženy.

Rozsáhlá zranění

Obžalovaná se po vyjetí ze silnice převrátila s vozem na střechu. Po nehodě byla v šoku. Když si všimla zraněného muže vedle svého auta, začala křičet: „Zachraňte pána, zachraňte pána!" Zraněného se snažil zachránit jeden z řidičů, který jel kolem. „Jeho zranění byla velmi devastující," řekl u soudu. „Nejprve jsem zaznamenal jeho životní funkce. Ty však po chvilce ustaly," dodal.

Usmrcený muž po nárazu utrpěl vážná poranění hlavy, mozku, hrudníku i plic. Měl zlomené nohy, ruce, obratel, poškozené orgány, mnohačetné podlitiny a odřeniny. Znalec uvedl, že právě úhrnu těchto vážných zranění muž podlehl.

Pro verdikt soudu jsou rozhodující odpovědi na otázky, zda rychlost mohla ovlivnit důsledky nehody i to, jestli se dalo předvídat, že by v zatáčce mohly nastat potíže. Obžalovaná tvrdí, že jela úsekem poprvé a neznala ho.

V případu budou vyslyšeni ještě další svědci, kteří se nyní k jednání nedostavili. Kvůli tomu soudce odročil hlavní líčení na konec února.