Ukrajinec Nikolaj Klevcov žijící v Mostě byl odsouzen ústeckým krajským soudem k pěti letům vězení po 14 letech a 5 měsících od okamžiku, kdy začal páchat podvody.

Jiří Studnička z Litvínova – Janova dostal 6 let vězení za podvody, které začal spřádat před 14 lety a 7 měsíci.

Aleš Kupka z Mostu byl soudem zproštěn obžaloby.

Jde o jeden z nejdéle trvajících soudních procesů u ústeckého krajského soudu. V letech 1993 až 1995 pět mužů z Mostecka spřádalo podvody. Státním zastupitelstvím byli obžalováni až v roce 2000. Policie sice v březnu 1996 podala návrh na obžalobu, ale státní zastupitelství spis vrátilo k dopracování.

„Neúměrnou délkou vyšetřování se zabýval pražský vrchní soud, který 4. října 2006 konstatoval, že průtahy padají na vrub obecně známému nedostatku lidí na severu Čech, kteří se zabývají trestním řízením,“ uvedl k délce řízení předseda senátu ústeckého krajského soudu Ondřej Peřich.

V roce 2000 byla konečně obžaloba podána k ústeckému krajskému soudu, ale první jednání začalo až v 1. září 2004. Na této prodlevě se podepsal nedostatek soudců a také katastrofální povodeň v srpnu 2002, která zasáhla i budovu krajského soudu. Kromě toho obžalovaný Beskyda, Kupka, Klevcov a Studnička se nedostavovali na jednání a mařili tím proces, který se dále protahoval.

Dva muži byli odsouzeni

Muži byli odsouzeni již v únoru 2006, ale jen Hrodek, se neodvolal. Klevcov obstaral Hrodkovi padělanou fakturu Válcoven plechu z Frýdku – Místku, aby si snížil daně, za to byl Hrodek odsouzen k 18 měsícům s podmínkou na 3 roky.

Ostatní odsouzení se odvolali k pražskému vrchnímu soudu. Ten v říjnu 2006 dva z nich odsoudil: Klevcova jen pro některé podvody na 2 a půl roku a Beskyda za podvody ke 3 letům vězení. Podle rozsudku odvolacího soudu z roku 2006 musel dokazování ústecký krajský soud ještě doplnit o znalecký posudek, zda převedením závazků z firmy NIKO na jednoho bezdomovce vznikla škoda.

Věřitelé z Loun i z Chomutova přišli o miliony

Na základě tohoto posudku v dubnu letošního roku dospěl soud k závěru, že Klevcov se podvodně zbavil odpovědnosti za dluhy, které měl z obchodní činnosti v konsorciu NIKO sídlícím v Mostě. Odsouzený se tehdy dohodl o převzetí dluhů s dvaadvacetiletým bezdomovcem, který později zemřel.

Věřitelé, včetně lounské mlékárny či masokombinátu v Lounech či mrazíren v Chomutově, tím přišli o několik milionů, které jim Ukrajinec žijící v Mostě, dlužil. Klevcov se proti poslednímu rozsudku ještě v soudní síni opět odvolal. Proto se bude případem již podruhé zabývat odvolací pražský vrchní soud.

Konečná tečka za případem se proto protáhne o další měsíce čekání. Dva z odsouzených se dopustili velkých podvodů na tehdejším největším severočeském potravinářském výrobci - Setuze. Beskyda byl odsouzen za odebrání zboží od různých podniků za více než 3 miliony korun, z toho ústeckou Setuzu okradl o 1,9 milionu korun. Jiří Studnička odebral zboží za více než osmnáct milionů korun. Přitom si myslel, že na všechny vyzraje tím, že dvěma zcela nemajetným mužům zaplatil za to, že převzali na sebe papírově převzetí dluhu u společnosti Setuza ve výši 16 500 733 korun.