Na šest let poslal v úterý 24. srpna Krajský soud v Ústí nad Labem do vězení Miroslava Gabča.

Viní ho z toho, že letos v dubnu zabil v pravé poledne v Mostě na chodníku 64letého muže.

Gabčo dal muži pěstí a ten si pádem na zem způsobil velmi těžké zranění hlavy, na které dva dny nato v nemocnici zemřel. Obžalovaný se proti verdiktu soudu na místě odvolal.

Jen jedna rána

Smutný případ se stal 12. dubna ve Višňové ulici poblíž mosteckého nákupního centra Kahan. Gabčo se s 64letým mužem potkal nedaleko zdejšího kruhového objezdu, kde je přechod směrem ke Komerční bance. Dosud dva cizí lidé se měli vzájemně pohádat, Gabčo dal během konfliktu muži pěstí. Ten upadl na zem a zůstal ležet v bezvědomí. Gabčo rychle zmizel. Policie ho dopadla až po několika týdnech pátrání. K činu se přiznal. Podle něj byl celý incident nešťastnou souhrou náhod.

„Nikdy jsem se nepral. Šel jsem po chodníku a ten muž na mě zavolal: Co se tu roztahuješ po chodníku, ty cikáne! Já jsem přitom byl na kraji. Něco jsme si řekli a on šel dál. Já se potom vydal za ním, že si to musíme ještě vyříkat. Když jsem přišel k němu, měl v ruce nějaký nůž v pouzdře. Praštil jsem ho pěstí do obličeje. Upadl a uhodil se,“ popsal konflikt u soudu Gabčo. Toho, co se stalo, litoval.

Měl prý Romy rád

Jestli skutečně došlo k incidentu tak, jak obžalovaný vypráví, se asi už v tuto chvíli nikdo nedozví. Pravdou však zůstává, že Gabčo ani jeho oběť nepatřili mezi rváče. Zesnulý Mostečan neměl mít žádný důvod k tomu, aby se pouštěl do konfliktu s Romem. Podle dostupných informací s Romy naopak vycházel velmi dobře. Dokonce s nimi měl pracoval a Roma měl mít i za švagra.

Následky pádu

Čtyřiašedesátiletý Mostečan zemřel podle soudního znalce Jiřího Fialky na krvácení do mozku a nezvládnutý otok mozku. Při pádu na zem si rozbil lebeční kost. „Hlavní příčinou zranění byl nekontrolovaný pád dozadu a úder hlavy o zem. Muž v důsledku překvapení ztratil rovnováhu,“ řekl Fialka.

Případ vzbudil mezi obyvateli Mostu velký rozruch. Týdny se ve městě hovořilo o tom, že staršího muže brutálně přepadl kvůli penězům nějaký Rom a zabil ho. Pravda byla mnohem prozaičtější, ale bohužel stejně tragická.

František Roček
Monika Procházková