Jen těžko budou zapomínat dva mladí lidé, Jana (15) z Černčic a Jakub (17), na večer 9. ledna letošního roku, kdy se šli projít.

Společně šli při okraji silnice, když je zničehonic srazil bezohledný řidič Mazdy 626, podle obžaloby čtyřiatřicetiletý Petr Vojtěcký z Litoměřicka.

Bez pomoci je nechal těžce zraněné v příkopu u silnice a ujel pryč. Policie ho dopadla až po několika dnech, po dramatické honičce u Tábora.

Ve středu 2. června se tragická událost mladé dívce znovu připomněla, případ začal projednávat Okresní soud v Lounech. Chlapec se líčení ze zdravotních důvodů účastnit nemohl.

Petr Vojtěcký je obviněn z těžkého ublížení na zdraví, neposkytnutí první pomoci a maření výkonu úředního rozhodnutí. I přesto, že se obžalovaný v přípravném řízení doznal, u soudu zcela otočil. „V autě jsem byl, ale řídila přítelkyně. Nemá řidičský průkaz a chtěla naučit řídit,“ uvedl před soudem.

Na dotaz soudkyně, proč mění tak zásadně svoji výpověď, že je to podezřelé, odvětil: „Byli jsme oba v šoku, přítelkyně byla ve třetím měsíci těhotenství a chtěl jsem ji od toho všeho chránit, proto jsem to vzal na sebe,“ vypověděl.

Proč nepomohl? Myslel, že je chlapec mrtvý

Zároveň se snažil vysvětlit, proč těžce zraněným teenagerům žádný z nich neposkytli první pomoc. „Viděl jsem v příkopu kluka, který se vůbec nehýbal. Myslel jsem, že je mrtvý. Přítelkyně seděla v autě a zhroutila se. Volal jsem známé, která zavolala záchranku. Měl jsem strach a proto jsme odjeli. Později jsme zjistili, že někoho přivezli do nemocnice,“ vypověděl. Ani potom se ale ani jeden z nich nepřišli na policii doznat.

U soudu vypovídalo několik svědků, kteří zraněným poskytli první pomoc. Zachránili tak těmto mladým lidem život, za což jim soudkyně poděkovala. Dva z nich za tento čin obdrželi ocenění Gentleman silnic Ústeckého kraje (čtěte níže). Jana utrpěla těžké zraněný hlavy, ztrátu paměti a množství pohmožděnin. Následky ji trápí dodnes. Mladík měl otřes mozku a zraněnou nohu.

Drama u Tábora

Piráta dopadli až deset dní po nehodě policisté na Táborsku. Opět řídil bez řidičského průkazu, tentokrát vozidlo Honda Civic. Policistům se pokusil ujet, avšak ti ho po několika minutách za dramatických okolností dopadli. Obžalovaný opět tvrdil, že vozidlo není jeho a že jej neřídil. V autě vezl nářadí, které se používá ke krádežím vozidel. U soudu k tomuto případu vypovídal jeden ze zasahujících policistů. „Dorazili jsme k opuštěnému vozidlu, které mělo otevřené dveře u řidiče, celé okolí jsme prohledali a našli jsme pouze obžalovaného. Na místě se doznal,“ uvedl. Muž se pokusil policisty oklamat udáním jiné totožnosti. Jeho drogový test prokázal přítomnost pervitinu.

Líčení bude pokračovat v druhé polovině června, soudkyně chce vyslechnout přítelkyni obžalovaného a další svědky.