Okresní soud v Lounech zprostil obvinění bývalého jednatele společnosti LP Velkoobchod a současného ředitele lounské Galerie XXL Ladislava Paura (44). Soudní proces trval tři roky.

Osvobozující verdikt přinesl až v pořadí třetí znalecký posudek, vyžádaný soudem. V něm znalec shledal, že počínání jednatele společnosti nebylo protizákonné. „Dlouhou dobu jsem byl vláčen špínou a jsem rád, že se pravda ukázala. Snažil jsem se firmu zachránit,“ komentoval verdikt Paur.

Podnikatel byl obžalován pro zvýhodňování věřitele, v tomto případě sebe, porušování povinností při řízení o konkurzu a nepodání návrhu na jeho včasné vyhlášení. Na konci roku 2001 došlo k předlužení společnosti, takže ta nebyla schopna dosát svým závazkům. Jen na nezaplacených fakturách za zboží a služby dělal dluh téměř 13,3 milionu korun.

V té chvíli měl podle státního zástupce L. Paur navrhnout prohlášení konkurzu. To ale neudělal.

Paur se po celou dobu procesu s obžalobou nesouhlasil. Hájil tím, že se společnost prý snažil oddlužit a znovu oživit. Silná konkurence a hlavně pozastavení úvěru bankou mu však podle jeho slov podrazily nohy. L. Paur je přesvědčen, že za někdejšími problémy s bankou jsou politické tlaky a snaha ho zdiskreditovat. Obžalovaný byl v dané době politicky aktivní.

(mst,zpp)