Neveřejně, kvůli výslechům nezletilých dětí, pokračovalo včera, ve středu 26. listopadu, v Lounech soudní líčení s Pavlem Paurem. Ani jeden ze starších synů manželů ale nakonec nevypovídal a soud bude pokračovat v lednu už pojedenácté. Paur je obžalován z údajného dlouhodobého psychického a fyzického týrání své ženy Jany. Jenže ta nemůže vypovídat. Už od února 2013 je totiž nezvěstná, zmizela za záhadných okolností

Před soudem byly tentokrát čteny materiály týkající se nezletilých dětí, měl být vyslechnut také jeden ze synů manželů Paurových, který s otcem nežije a dříve měl na policii vypovídat jinak než on. Jenže nakonec i mladší syn, stejně jako předtím jeho starší bratr, využil svého práva a před soudem nevypovídal. A protože se čeká ještě na výpovědi některých dalších svědků, byl soud opět odročen. Další líčení proběhne v lednu.

Bil muž svou ženu, nebo se jen bránil?

Kopal, nadával, škrtil a fackoval Pavel Paur, otec čtyř dětí ze Slavětína, dlouhodobě svou manželku Janu, jak tvrdí obžaloba, nebo je nevinný a jen se bránil? Soud má složitou úlohu, rozřešení zatím zůstává otázkou. Ve složitém případu se totiž hodně rozcházejí výpovědi svědků, soud už jich vyslechl celou řadu. Manželé byli v rozvodovém řízení, mnohokrát u nich byla policie kvůli hádkám, oba měli několik milenců.

Někteří svědci říkají, že se jim Jana Paurová svěřovala, že ji manžel často a hrubě mlátil. Nikdo ale neviděl přímo mlácení, svědci jen tvrdí, že viděli modřiny a o násilí jim Paurová vyprávěla. V rodině se údajně zamykala lednice, aby Paurová nevyměňovala zásoby za alkohol. Podle některých svědků, kteří to měli slyšet od později zmizelé Jany, měl Paur svou ženu několikrát dokonce i pomočit ve spánku, sex si měl vynucovat násilím.

V rodině byly trvalé problémy

Jiní svědci ale zase tvrdí, že si vše Paurová vymýšlela pod vlivem alkoholu, který často a ve velkém množství pila. Řekli, že ji viděli mnohokrát na různých místech padat, že se Paur jen bránil jejím opileckým výpadům. Viděli ji například opilou padat ze schodů, jednou také vyklopila svou dceru z kočárku, jednou měla opilá spát na ulici.

U soudu dříve vyšlo také najevo, že obviněný údajně odmítl zkoušku na detektoru lži. Tu chtěla uskutečnit policie v rámci hledání zmizelé ženy. 

Obviněný Pavel Paur, kterému hrozí až osm let za mřížemi, vinu od začátku líčení popírá. „Manželku jsem nebil. Když se ona napila, byla agresivní. Házela po mě věcmi, vytáhla i nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil a třeba posadil, když se do mě pustila. Netýral jsem ji, ale bránil jsem se," tvrdil na začátku vyšetřování Pavel Paur. Ten v současné době už ale s médii nekomunikuje.

Stovky policistů pátraly marně

Záhadně zmizelou matku čtyř dětí ze Slavětína policie stále hledá. Její zmizení v únoru 2013 oznámil právě Pavel Paur. Okamžitě se rozjely velké pátrací akce za účasti stovek policistů, psovodů i potápěčů, mnohokrát se opakovaly, ale bezvýsledně.

Kriminalisté nadále prověřují několik verzí, co se Janě Paurové mohlo stát. Nešťastnou náhodu, že žena mohla zemřít například po nějakém zranění v lese; stále pracují ale i s možností, že žena utekla před problémy a žije někde v ústraní. Prověřuje se i možnost sebevraždy či vraždy. Rodina Jany Paurové obviňuje jejího manžela, upozorňuje na nesrovnalosti ve výpovědích. Policie toto podezření také prověřuje, důkazy ale nejsou. „Samozřejmě i tuto verzi prověřujeme. Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," uvedla už dříve pro Deník Alena Bartošová, policejní tisková mluvčí.