Karel Pojtinger se narodil v červnu 1957 v Kroměříži, trvalé bydliště má v Žatci, ale právě sedí za mřížemi na Slovensku. Ústecký krajský soud tento týden rozhodl, že může slovenské mříže vyměnit za české.

Ústecký soud totiž uznal rozsudek slovenského Krajského soudu v Trenčíně, že Pojtinger za podvody bude ve vězení po dobu osmi let. Ve výkonu odnětí svobody bude pokračovat v ČR bez přeměny trestu.

Na Slovensku byl Pojtinger shledán vinným, že si vypůjčil od devíti lidí celkem 632 864 euro, čili něco přes 15 milionů korun, a zapomněl je vrátit.

Půjčky neplatil

Krajský soud v Trenčíně v roce 2010 muže z Žatce odsoudil za to, že si půjčoval od roku 1995 do roku 1999 postupně různé částky především v tehdejších německých markách a slovenských korunách, něco například v dolarech atp. Převedeno na dnešní euro, škoda přesáhla šest set tisíc euro.

Většinou si půjčoval Pojtinger peníze kvůli údajnému podnikání mimo území Slovenské republiky. Podle obžaloby věděl, že půjčené peníze nebude moci vrátit, protože v zahraničí nepodniká. Jako zástavu všem nabízel část rodinného domu v Nové Dubnici. Byl vlastníkem domu, ale věděl, že hodnota objektu je menší než hodnota půjček. Tuto garanci nabízel všem, od kterých si půjčoval peníze, ať to byl inženýr z Nové Dubnice nebo lékař z Dúlové.

Podivný zbrojař

Někteří z podvedených přitom mohli tušit, že jde o čertovinu, ne o řádnou půjčku na řádné podnikání. Pojtinger některým z okradených tvrdil, že peníze potřebuje pro své podnikání v zahraničí při nákupu výrobků zbrojařského průmyslu ze zemí bývalého Sovětského svazu. Obchodník měl tyto výrobky se ziskem prodat v zemích západní Evropy.

Zbrojařská legenda již na první pohled byla přitažená za vlasy. V rámci západní Evropy jsou příslušná pravidla pro obchodování se zbraněmi značně tvrdá a soukromníci většinou v tomto obchodě nemají šanci. Kromě toho transfer zbraní (tedy i náhradních dílů) je značně omezený.

Například jeden inženýr a architekt v jedné osobě byl tak naivní, že muži ze Žatce tuto legendu spolkl a ještě byl rád, že mu Pojtinger slíbil vrátit částku i s třicetiprocentním úrokem. Proto inženýr a architekt přišel o 101 tisíc euro. Okradený, akademicky vzdělaný muž, o krásné příležitosti jak zbohatnout, řekl i svému známému Ivanovi, který na zbrojařské kšefty půjčil muži z Žatce v přepočtu téměř 122 tisíc euro. V tomto případě panu Ivanovi slíbil desetiprocentní měsíční úrok. Na první pohled to byly skutečně velmi výhodné půjčky. Podobně jako půjčka v hodnotě téměř 25 tisíc euro kvůli obchodování s telefony. Slíbil za to pětiprocentní měsíční úrok. Inženýrovi z Trnavy dal do zástavy prodejnu ve Velké Kolařině a opět rodinný dům v Nové Dubnici.

Celkem si půjčil peníze od devíti osob a nevrátil je. Dopustil se tím zločinu podvodu. Když byl odsouzen, od prvního podvodu na Slovensku ho dělilo již dlouhých patnáct let, přesto soudu neunikl.

Evropské rozsudky

Krajský soud v Ústí nad Labem potvrzuje za rok několik desítek cizozemských rozsudků a umožňuje odsouzeným, aby si trest odseděli za českými mřížemi. Delikventi jsou různí - od pokusu o vraždu, pašování a výrobu drog až po různé podvody, krádeže a vloupání. Odsouzeni jsou v rámci Evropské unie prakticky kdekoliv, od Španělska přes Německo či Slovensko.

Ústecký krajský soud naopak posílá do okolních zemí EU zadržené osoby, které jsou v cizině obviněny nebo dokonce již obžalovány z trestných činů, aby viníci mohli být v cizině souzeni. Nejedná se jen o cizince zadržené na severu Čech, ale také o občany ČR. Ti po vynesení rozsudku v zahraničí se k výkonu trestu mohou vrátit do České republiky. Proto případ žateckého Pojtingera není výjimečný. Patří již do evropské soudní rutiny…