Na dvanáct let chce poslat do vězení státní zástupce třiačtyřicetiletou ruskou obchodnice Irinu Kakitecha, která podnikala v Lounech.

Žena stojí před ústeckým krajským soudem za ublížení na zdravím s následkem smrti. Ruska loni 13. června večer při hádce smrtelně pobodala svého manžela a zranila i jeho kamaráda.

Manželství se jim rozpadalo

Manželství Sergeje a Iriny Kakitechových se začalo hroutit v roce 2006. Manželka muži tehdy vyplatila 180 tisíc a nechala mu firemní auto. Manžel si z Kaliningradské oblasti přivezl v únoru 2006 přítelkyni Elenu. Přitom občas manželce pomohl v obchodě. Byl popisován svědky jako bezproblémový člověk.

Přišel za manželkou, protože dva dny před tragickou událostí měla Kakitecha polít karosérii manželova auta barvou.

Zranila i manželova kamaráda

V osudný červnový den přišel manžel do obchodu posilněný alkoholem s kamarádem. Manželka měla také upito a její přítel, který byl s ní v obchodě, také nebyl střízlivý. Hádka mezi manželi během krátké doby přešla ve rvačku, která skončila smrtí manžela a bodným zraněním jeho kamaráda na břiše.

Soudní jednání nebylo lehké, protože muselo prokázat, zda ve zmatku, který při rvačce v prodejně panoval, skutečně žena svého muže bodla. Kvůli tomu došlo i k rekonstrukci události na místě tragédie. Před soudem Kakitecha uvedla, že neví, jak k tragickému bodnutí došlo. Různě se strkali, chtěla aby manžel s kamarádem odešel. Byl tam zmatek. Šlo prý o nešťastnou náhodu.

Obžalovaná má zničená játra z pití

Žena je podle znalců emočně labilní a ve spojení s alkoholem u ní došlo k výraznějšímu projevu agresivity. Podnikatelka měla v krvi 1,73 promile alkoholu, zemřelý manžel 0,5 promile a kamarád podnikatelky 0,88 promile. Obžalovaná má podlomené zdraví. Pití alkoholu se na ní podepsalo – má jaterní cirhózu. Z vězení dojíždí kvůli jaterní nemoci do střešovické nemocnice, kde byla i hospitalizovaná.

Pokud by pila alkohol dál, mělo by to vážné následky na její tělesné i duševní zdraví. Státní zástupce navrhl pro obžalovanou trest v polovině trestní sazby 10 až 15 let vězení, tedy 12 let vězení. Rozsudek bude vynesen letos v červenci.