Okresní soud v Lounech ve středu 2. dubna uznal vinným profesionálního vojáka Jana B. (26) z pohlavního zneužívání nezletilé. Od soudu odešel s jednoročním podmíněným trestem na dva roky.

Pohlavní styk měl muž se čtrnáctiletou školačkou, se kterou se seznámil na inzerát na internetu. Ten si podala právě školačka, která v něm uváděla, že hledá učitele sexu. Pohlavní styk měli mít již na první schůzce. Dívka se se vztahem pochlubila spolužačkám a tím se celá věc provalila.

Jan B. včera u soudu připustil, že měl vědět kolik je dívce let. „Mohl jsem tušit, kolik je poškozené let. Po první schůzce mi byla ale velmi sympatická, proto jsem si věk neověřil. Kdybych se znovu dostal do podobné situace, nikdy by se to již neopakovalo,“ u­vedl.

Naopak dívka se již dříve přiznala, že inzerát ze sexuálním podtextem podala a muži prý na první schůzce řekla, že jí je čtrnáct let.

Státní zástupce požadoval vyšší trest. „Skutek zapříčinila svým chováním sama nezletilá dívka, ale jsem přesvědčen, že důkazy jsou jednoznačné. Obžalovaný věděl, že dívce nebylo ještě patnáct let a jeho dnešní vystoupení, kdy připustil, že to věděl, je účelové,“ uvedl v závěrečné věci.

Obhájce obžalovaného to odmítl. „Mezi oběma existoval citový vztah a nepřemýšleli nad tím, že by si kontrolovali občanky. Jakmile Jan B. zjistil skutečný věk dívky, vztah ukončil,“ zdůraznil.

Soudkyně nakonec uzavřela, že voják o věku dívky věděl a uznala ho vinným.

Rozsudek nenabyl právní moci. Obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání.