Odvolací krajský soud v Ústí nad Labem projednával ojedinělý případ. Odsouzený Petr Šouta (1970) se odvolal proti rozsudku Okresního soudu v Lounech za trestný čin ublížení na zdraví. Příběh je ojedinělý tím, že Šouta málem připravil kvůli pervitinu o život dvouleté děcko. Dítě vypilo Šoutou připravenou skleničku se šťávou a pervitinem. Následovala otrava pervitinem provázená křečemi a nakonec též bezvědomím.

Dvouleté děvče se nechtěně stalo asi nejmladším konzumentem pervitinu na severu Čech. Došlo k tomu v Lounech 19. května 1998 kolem osmé hodiny večerní.

Pachatele zadrželi až po letech

Sanitka musela přijet do lounské Palackého ulice k dvouleté dívce před sedmnácti lety. Odvolání Šouty řešil ústecký krajský odvolací soud teprve v těchto dnech, protože muž byl dlouhou dobu na útěku mimo Českou republiku.

V nepřítomnosti byl odsouzen lounským okresním soudem v listopadu 2011 na čtyři roky do vězení a rozsudek po odvolání na krajském soudu nabyl právní moci v červnu 2012.

Odsouzený byl na útěku do 17. září 2014, kdy byl zadržen ve Francii v Auxerre. Do výkonu trestu byl dodán 10. října 2014. Požádal o nový soudní proces, aby případ byl projednán znovu v jeho přítomnosti. Proto se drogovým příběhem opět zabýval Okresní soud v Lounech. V novém procesu byl odsouzen v únoru letošního roku na tři roky do věznice s dozorem. Odvolací soud přihlédl k velmi dlouhé době od okamžiku, kdy došlo k ohrožení zdraví dítěte. Sice tříletý nepodmíněný trest muži zůstal, ale v mírnějším typu věznice.

Záměna

Dvouleté dítě vypilo šampus s pervitinem, který Šouta připravil pro matku dívenky. Drogový koktejl připravil odsouzený pro svoji přítelkyni ke zvýšení jejího sexuálního apetitu. Dodnes si prý nedokáže vysvětlit, jak se dítě ke sklenici dostalo.

Podle Šouty jeho sexuální povzbuzovací směs byla nalita do džusu. Malá dívenka džus s drogovou příchutí vypila a po chvíli ji začalo být špatně. Šouta začal tušit, že dívenka je „sjetá", ale matce nic neřekl. Matka si nebyla jistá, co se s dítětem děje. Když začala být situace vážná vyběhla na ulici do telefonní budky a zavolala záchrannou službu. V té době měl již Šouta jistotu, že sklenička s elixírem lásky je prázdná. Ale o otravě pervitinem matce přesto nic neřekl. Policistům sdělil, že se tehdy styděl.

Šouta se tehdy při výslechu přiznal, že do září 1997 užíval pervitin zhruba tři psaníčka týdně. Ale prý nevěděl, jak se dostal dítěti pervitin do těla. Dnes již muž přiznává, co se tehdy stalo. Naštěstí dítě jeho amatérský nápoj lásky nezabil.