U Krajského soudu v Ústí nad Labem začal v úterý 14. září proces s 26letým Jaroslavem Šrůtou, který loni 16. prosince pobodal při loupežném přepadení 40letou barmanku restaurace Vikárka v Lounech.

Mladý muž tehdy ženu kvůli několika stokorunám skoro zabil. Tloukl ji pěstmi, dupal jí na břicho a po několika bodných ranách jí nechal kudlu zapíchnutou v noze. Servírka, která málem vykrvácela, měla po útoku naštěstí ještě tolik sil, že si zavolala rychle pomoc, čímž si zřejmě zachránila život.

Přiznání

Šrůta se před soudem k činu přiznal a všeho litoval. Bar prý přepadl proto, že předtím prohrál ušetřené peníze, celkem 20 tisíc korun, v Bílině na automatech. „Věděl jsem, že jestli to nějak nevyřeším, bude ze mě bezdomovec, protože zklamu rodinu,“ uvedl obžalovaný.

Vyjel proto ráno s kuchyňským nožem na horském kole do Loun. Napadlo ho, že udělá Vikárku. „Natáhl jsem si kapuci a kuklu, kterou používám v zimě při práci na ještěrce. Kolo jsem opřel vedle vchodu do Vikárky, nikoho jsem nepotkal. Na zádech jsem měl batoh. Otevřel jsem si dveře,“ uvedl mladík k osudové cestě do baru.

Uvnitř restaurace spala obsluha na gauči. „Chtěl jsem za bar, náhle jsem uviděl dva malé klíčky a otevřel s nimi dva šuplíky. Spatřil jsem misku plnou drobných a na ní kasírtašku. Oboje jsem si vzal. V tu chvíli jsem zachytil o roh zásuvky a tím zachrastil miskou s drobnými. Obsluha se vzbudila,“ vypověděl dále Šrůta.

Osudný útok

Když se barmanka probrala, tak prý začala obžalovaného mlátit, řvala a nechtěla ho pustit.

„Skočila na mě a držela mě za batoh. Tak jsem ji přehodil přes sebe, spadla na zem, ale stále se držela. Asi třikrát jsem jí razantně šlápl na hrudník, táhl jsem ji k východu, ale nemohl jsem se jí zbavit. Vytáhl jsem nakonec pravou rukou nůž, snažil jsem se ji bodnout do nohy, bodal jsem, bodl jsem i sebe do nohy, Když jí zůstal nůž v noze, konečně se pustila,“ popsal útok Šrůta. Pak prý vyběhl ven a jel na kole k žatecké bráně, pak ke škole v Dobroměřicích a dál na Lenešice. Domů se vrátil krátce před pátou ráno.

Šrůta měl z baru ukrást podle obžaloby 1340 korun, on však paradoxně tvrdí, že to bylo víc. Prý vzal 16 stovek.

Měsíce léčby

Šrůtovi hrozí za loupežné přepadení až 12leté vězení. Příliš nemůže počítat s tím, že by s ním měl soudní senát slitování. Zločin, který způsobil, byl totiž velmi brutální. Útok přepadené barmance změnil život. V nemocnici se musela ihned podrobit operaci. Do konce února byla v pracovní neschopnosti. Celá událost se podepsala na její psychice. Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha. Musela vyhledat psychologickou pomoc. Brala i léky. Její život byl vzpomínkami na loupežný útok natolik ovlivněn, že nemohla nastoupit zpět do svého zaměstnání.

Šrůta je mimo loupeže ještě obviněn z několika krádeží. V Lenešicích na Lounsku se měl společně s komplicem pokusit vykrást rodinný dům, další dvě chaty vykradl na Červeném vrchu u Dobroměřic na Lounsku.

Soud dnes, ve středu 15. září, pokračuje.

František Roček
Monika Procházková