Jeden muže zkopal, druhý mu vzal ze zadní kapsy kalhot peněženku. Ukořistili 80 korun, tedy peníze na čtyři piva. O pět dnů později zraněný muž na následky loupežného přepadení zemřel.

Lupič, který přepadenému muži způsobil smrt, Emil Grundza z Loun, ve svých čtyřiadvaceti letech stojí před ústeckým krajským soudem. Zodpovídá se z toho, že 14. července 2008 kolem 21. hodiny v Lounech, v Husově ulici, přepadl třiačtyřicetiletého muže. Napadl muže údery rukou do obličeje, kopáním do nohou, zad a hlavy.

Michal Laczko, jednadvacetiletý invalidní důchodce z Bíliny, na příkaz Grundzy vyndal ze zadní kapsy kalhot ležící oběti peněženku a podal ji Grundzovi. Ten si vzal 80 korun, které tam našel, a zbitému muži peněženku vrátil. Grundza i potom pokračoval v kopání do zraněného muže.

Hrozí tvrdý trest

Následky byly tragické. Přepadený podle obžaloby utrpěl krvácení do mozku, otok mozku, odřeniny a pohmožděniny v obličeji. Byl převezen na neurologické oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze. Tam na následky otoku mozku po pohmoždění a krevním výronu pod tvrdou plenu mozkovou 19. července 2008 zemřel.

Grundza je hlavním strůjcem loupeže a bez jeho kopanců by oběť nebyla smrtelně zraněna. Je sice obžalován z loupeže, ne pro vraždu, ale pokud při loupeži způsobí pachatel smrt člověka, hrozí mu stejný trest jako vrahovi. Tedy 10 až 15 let.

Oloupeného člověka našel náhodný chodec až druhý den ráno kolem páté hodiny ranní. Muž ležel v Husově ulici v Lounech pod podloubím domu čp. 1071 na chodníku, bez bot, s obličejem od krve.

Ležel bezvládně na břiše mezi dvěma vozidly. Dýchal a chropěl. Když mu chodec, který ho našel, poklepal na rameno, muž zareagoval pohybem nohy. Za okamžik již vyzváněl telefon na centrále rychlé lékařské pomoci.

Útok na muže vidělo několik svědků, ale nezasáhli. Muž (budoucí oběť) potácivě došel do podloubí. Svědci uváděli, že muž vypadal opile.

Emil i „s koktavým“, jak popsala jedna svědkyně Laczka, k němu došli. Grundza požadoval půjčení peněz, něco se dohadovali a potom vzal muži ze zadní kapsy peněženku a oba mladíci s ní utíkali do dvora. Za chvíli se vrátili, Grundza muži hodil peněženku na zem, několikrát ho kopl. Potom napadeného viděla zvednout se a potácivě odejít.

Nic neudělali

Netrvalo dlouho a Grundza byl vyslýchán, ale o ničem nevěděl. Při výslechu před soudcem rozhodujícím o vzetí do vazby uvedl, že navečer šel z restaurace k tetě Michala Laczka a přitom pouze slyšel křičet děti něco o tom, že tam leží muž. Žádnou peněženku na zemi neviděl. Do baru šel pouze s Laczkem, platil mu útratu penězi, které dostal od kamarádky. Nikoho nenapadl.

Laczko byl vyslýchán v přítomnosti jeho matky, neboť je zbaven způsobilosti. Policistům řekl, že nikdy nechodil do školy a je v invalidním důchodu a léčil se na psychiatrii. Potvrdil, že Grundza nikoho nenapadl. Grundzu znal tehdy pouze dva dny. V osudný den viděl starého muže přicházet po chodníku, kterého bouchnul nějaký mladý chlap, ale ne jeho nový známý Grundza.

Při výslechu před soudcem ale Laczko nakonec uvedl, že se Emila (Grundzy) bál, ale že teď řekne pravdu. Ukázal kopání do stehen, žeber na pravém boku a spánku muže.

Grundza chtěl, aby mu vzal peněženku, což prý nechtěl udělat, ale Emil mu vyhrožoval, že když to neudělá, tak ho zbije. Peněženku nakonec sebral, ale Emil mu ji vzal, vyndal z ní peníze a hodil ji muži ležícímu na zemi.

Okolo bylo hodně lidí, kteří to pozorovali. On proti muži nijak neútočil, nekopal ho, ale vzal mu peníze, i když ví, že se to nedělá. Odešli potom spolu do hospody na pivo, platil Emil, uvedl tehdy Laczko.

Zda tento týden padne rozsudek záleží na tom, zda se dostaví k soudu všichni předvolaní svědci.