Odvolací soud potvrdil, že Jiřina Sládková z Podbořanska je vinna z vraždy. V prosinci 2013 tajně porodila ve sprše zdravé dítě, které poté hodila do popelnice v podbořanské ulici Kpt. Nálepky. Dítě v zimě umíralo v kontejneru mezi odpadky několik hodin a nakonec umrzlo. Zároveň ale Vrchní soud v Praze o dva roky snížil původní trest, čtyřiatřicetiletá žena stráví ve vězení patnáct let.

Žena se hájila tím, že o svém těhotenství nevěděla. Znalci to ale označili za nemožné, podle soudu jednala plánovaně a úmyslně. Rozsudek je pravomocný. 

„Nejen, že obžalovaná předem nevytvořila podmínky pro to, aby dítě přežilo, ale nic pro to neudělala ani po porodu. Takové jednání nelze kvalifikovat jinak než jako zločin vraždy," zdůvodnil potvrzení viny předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Původní trest byl 17 let

Matce dvou dětí hrozil trest od 15 do 20 let za mřížemi. Původně jí Krajský soud v Ústí nad Labem vyměřil sedmnáctiletý trest, odvolací soud jej ale o dva roky snížil. A to proto, že ústecký soud údajně pokládal za přitěžující okolnost to, že se vraždy dopustila na dítěti. Toto je ale obsaženo přímo v definici vraždy na osobě mladší patnácti let, za kterou zákon určuje přísnější sazbu než za „klasickou" vraždu.

„Nelze to proto obžalované přičítat k tíži podruhé," vysvětlil předseda odvolacího senátu snížení trestu. Polehčující okolností bylo také to, že Sládková je trestána poprvé.

Připomeňte si: Matka, která hodila novorozeně do popelnice, kde umrzlo, porod důsledně tajila

Promrzlé tělíčko novorozence nalezl v podbořanské ulici Kpt. Nálepky brzy ráno 8. prosince 2013 muž, který tam náhodně prohrabával popelnice. Mrtvé dítě našel v tašce pohozené v kontejneru. Pitva tehdy potvrdila, že dítě se narodilo živé a zdravé a umrzlo až v popelnici.

Podle obžaloby žena porodila dítě v koupelně podbořanského bytu ve sprše někdy v čase od sedmé hodiny večerní do jedné hodiny ráno 8. prosince 2013. Tělo novorozence po porodu omyla, zabalila do ručníku a dětské deky. Potom dítě uložila do tašky modrobílé barvy, šla si na chvíli lehnout a později, kolem půl druhé ráno, odnesla do kontejneru.

Oba soudy ve svých verdiktech zdůraznily, že žena celou dobu těhotenství tajila, přitom podle znaleckých posudků si musela být vědoma toho, že je těhotná. „Znalci dospěli k závěru, že obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou," uvedl už u krajského soudu soudce Jiří Bednář.

U krajského soudu v Ústí nad Labem v pondělí začal proces s Jiřinou Sládkovou (1981) z Blšan.Experti také vyloučili stav rozrušení po porodu, kroky ženy byly údajně promyšlené a logicky navazující. Nenašli žádné stopy po zkratkovitém jednání. Žena se podle soudu k činu také částečně doznala. „Šla jsem do sprchy, pustila jsem si teplou vodu a pak ze mě vypadlo to mimino. Pak jsem to zabalila do ručníků a tašky a šla jsem si lehnout," popsala u policejního výslechu Jiřina Sládková. U soudu později už nevypovídala.

Soud verzi matky neuvěřil

Obhajoba tvrdila, že žena z Podbořanska o těhotenství vůbec nevěděla, že se nejednalo o připravovaný úmyslný čin. Tvrdila, že porodní bolesti prý považovala za menstruaci. Advokátka Sládkové žádala zproštění obžaloby. Podle obhajoby také považovala dítě za mrtvé už po narození.

Znalci to ale označili za nemožné. Soud verzi matky neuvěřil. „Její postup, kdy těhotenství tajila, po porodu odstranila stopy porodu, dítě omyla, zabalila do deky, schovala do tašky, ukryla v bytě a posléze vyhodila do kontejneru, jednoznačně svědčí o cílevědomém a úmyslném jednání," vysvětlil soudce Bednář.

O porodu prý nevěděl ani její muž a okolí. Žena, která má další dvě děti, vše důsledně tajila. Manžel uvedl, že by se třetímu dítěti nebránil, těhotenství na „silnější" manželce prý nepoznal. Porodu si údajně nikdo nevšiml, protože žena spala v osudný den v jiném pokoji než manžel. Žena nenavštěvovala ani lékaře, neabsolvovala vůbec žádné prohlídky.

Znalci u soudu také potvrdili, že dítě bylo po porodu živé a zdravé. Zemřelo v popelnici na celkové podchlazení organismu a v důsledku otoku mozku a plic. Podle expertů umíralo několik hodin. Proč žena novorozence odhodila nikdy neřekla.