Až na druhém a třetím místě jsou státní zastupitelství na severu Moravy a v Praze. Přitom na severu Čech je málo nejen soudců, ale také státních zástupců. O trestné činnosti na severu Čech názorně vypovídá, že minulý rok na sto tisíc obyvatel bylo obžalováno 177 osob, což představuje 18 745 osob.

Krajský státní zástupce Jan Jakovec věří, že v Ústeckém a Libereckém kraji, které pod něho spadají, bude do tří let naplněn počet státních zástupců. “Personální situace se pomalu ale jistě zlepšuje. Na všech 11 státních zastupitelství bychom měli mít 148 státních zástupců, ale chybí jich 25. Nejhorší je personální situace u Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem, Děčíně a Teplicích. Celkem 21 právních čekatelů se připravuje na práci státního zástupce a během tří let by všichni měli vykonat závěrečnou zkoušku a měli být jmenováni státními zástupci“. K 10. srpnu 2007 je vypsáno další výběrové řízení na obsazení osmi míst právních čekatelů. Příchod nových, mladých právníků je jedinou možností pro státní zastupitelství, jak se vypořádat s narůstající agendou.

„V roce 2000 jsme před soud postavili 13 363 osob a minulý rok již 18 745.“
Jan Jakovec, severočeský krajský zástupce

Za minulý rok severočeská státní zastupitelství měla z celé republiky nejvíce vyřízených trestních věcí. Zároveň měla také nejvíce nedodělků. Situace přetrvává, k letošnímu 30. červnu se jedná o necelých 800 trestních věcí. „Je to způsobeno personální situací a také růstem trestné činnosti. V roce 2000 jsme před soud postavili 13 363 osob a minulý rok již 18 745, čili o více než 5000 případů více.

V některých jiných krajích mají výrazně více státních zástupců a zpracovávají méně věcí než my,“ zdůraznil Jakovec. Ministerstvo spravedlnosti chce tuto disproporci řešit novou systematizací. Podle Nejvyššího státního zastupitelství v Praze došlo k nárůstu počtu stíhaných na severu Čech v obvodu KSZ v Ústí nad Labem v roce 2005 o 5,5 % a v roce 2006 o 5,8 %.