Hocha připoutali k posteli, pak ho donutili, aby je orálně uspokojil. Zneužitý chlapec v sobě našel odvahu, a i přesto, že mu vyhrožovali, nakonec vše nahlásil dozorci. Spoluvězni skončili před soudem, který je poslal na další tři roky za mříže. Ve středu obžalovaným jejich tresty potvrdil Krajský soud v Ústí nad Labem, kam se mladíci nespokojeni s verdiktem od chomutovského soudu, odvolali.

Orální sex ve třech

Otřesný případ se stal ve všehrdské věznici v listopadu 2008. Devatenáctiletý Vojtěch Berky a dvacetiletý Milan Havlík 16letého spoluvězně připoutali na vězeňské ložnici k rámu lůžka a opakovaně mu dávali své údy do úst dokud neejakulovali.

Hoch u soudu nechtěl vypovídat, při výpovědi na policii své utrpění ale přesně popsal. Přišel večer na pokoj, kde na něj čekali obžalovaní. Drželi v rukách opasky a ručníky a řekli mu, že bude „uvítačka“. Chlapec byl totiž do Všehrd přeložen z vazební věznice v Ostravě. Oba obžalovaní hocha přivázali a dali mu přitom i pár ran. Potom mu Berky držel hlavu a Havlík vyndal své přirození. Vyhrožoval, že pokud ho mladík kousne, tak ho zabije. Když se uspokojil, udělal to samé Berky. Následně spoluvězni chlapce rozvázali a dali mu cigaretu. Zároveň mu doporučili, aby „držel hubu“. Hoch byl psychicky na dně.

Znásilnění byl přítomný ještě třetí spoluvězeň, ten se však na něm nepodílel. Když byl vyzván, aby si taky „udělal dobře“, tak to odmítl. Za to dostal od Havlíka facku. Paradoxní je, že právě tento třetí mladík, který všemu jen přihlížel, seděl za mřížemi právě za znásilnění. Přestože nic neudělal, i jeho soud nakonec potrestal. Za to, že trestný čin nepřekazil – nijak nezasáhl – dostal 4 měsíce vězení.

Co jsou zač?

Obžalovaný Vojtěch Berky byl již třikrát trestán. Dvakrát pro trestný čin vydírání (jako mladistvý). Naposledy byl odsouzen v dubnu Okresním soudem v Mělníku za loupež ke dvěma létům za mřížemi. Milan Havlík byl také již třikrát trestán. Dvakrát za loupež (jako mladistvý). Naposledy byl odsouzen v březnu 2008 Okresním soudem v Teplicích za krádež a porušování domovní svobody na jeden rok. Třetí obžalovaný - mlčící svědek - byl již také třikrát trestán, vždy jako mladistvý. Naposledy byl odsouzen v dubnu 2008 Okresním soudem Louny za znásilnění na 30 měsíců vězení a k sexuologickému ústavnímu léčení.

Co na to psycholog

K sexuálnímu násilí ve věznicích dochází a jen stěží mu lze zabránit. Případ ze Všehrd je jedním z mála, který se dostal na povrch, a pachatelé byli potrestáni. Policejní psycholog Josef Kovářík k tomu uvedl: „Přes sebelepší opatření vedení věznic nelze tomuto násilnému chování zabránit. Dochází k tomu uvnitř mikrokolektivu, tedy na takzvané ložnici mezi několika vězni. A je tam ohromný tlak agresivních násilníků, aby oběti násilí mlčely. Prostě jedinou zcela účinnou radou je vůbec se do vězení nedostat.“

VĚZNICE VŠEHRDY
Věznice je profilována jako věznice pro mladistvé odsouzené muže, trest odnětí svobody zde vykonávají i dospělí odsouzení muži v typu věznice s dohledem a dozorem
Kapacita věznice po otevření nové ubytovny v roce 2007 byla navýšena na 599 míst. – 101 míst pro mladistvé muže, 123 míst pro věznici typu dohled a ostatní místa jsou určena pro výkon trestu mužů v dozoru