V Ústeckém kraji strmě vzrostly počty vykradených bytů. Jestliže loni jich zlodějíčci od ledna do června „vybílili“ 270, letos stihli navštívit za stejné období 478 domácností. Nárůst je tedy téměř padesátiprocentní. Objasněnost této trestné činnosti se přitom pohybuje pouze kolem 33 procent. Kriminalisté odhalili konkrétně pachatele u 158 případů. Vyplývá to z aktuálních policejních statistik.
Vede Děčínsko
Nejvíce vyloupených bytů evidují policisté na Děčínsku, následně Chomutovsku a Teplicku. Ve všech třech regionech se počty vykradených domácností za uplynulý půlrok pohybují kolem osmdesáti.
„Nárůst krádeží v bytech, a to nejen na Děčínsku, je podmíněn celkovou situací ve společnosti. Nejvíce k jejich nárůstu zřejmě přispívá nezaměstnanost a zvyšující se finanční náklady na živobytí, kvůli kterým se lidé čím dál častěji uchylují ke krádežím,“ okomentovala nepříznivý vývoj kriminality mluvčí děčínské policie Petra Trypesová. Doplnila, že v současnosti se začaly v regionu objevovat také krádeže ve zrekonstruovaných bytech, odkud pachatelé odnášejí nejen elektroniku a cennosti, ale bohužel i vnitřní zařízení jako jsou například zásuvky, vypínače, kabely či osvětlení. Nejméně zloději řádili v prvním pololetí na Lounsku. Tady policisté vyšetřovali jen 35 vloupání do bytů. I v tomto regionu je ale nárůst trestných činů oproti loňsku razantní. Přibylo 20 vloupaček.
Řádil v penzionech
V jarních a letních měsících se každoročně množí krádeže, kdy se lapkové dostávají do bytů přes otevřená okna či balkony a kradou, když nájemníci spí. Na Mostecku si například jeden z těchto sezonních zlodějíčků schválně vybíral byty v penzionech pro seniory. Zřejmě předpokládal, že důchodci budou méně ostražití. Krádeže mu skutečně vycházely.
Čtyřicetiletý poberta se na loupežné výpravy vydával konkrétně během dubna a května. Postupně zavítal do pěti bytů seniorů. Jeden penzion navštívil hned třikrát. Celkem způsobil škody za 32 tisíc korun.
Důchodci několikrát zloděje ve svém bytě načapali, pokaždé ale stačil rychle prchnout. Jedna seniorka, kterou šramot v bytě probudil a pachatele zahlédla, si ho například zprvu spletla se svým manželem. Když zjistila, že to není její choť, ale úplně někdo cizí, bylo již pozdě. Hbitý lapka pelášil na balkon, vyskočil na ulici a zmizel.
Bytaři a dovolené
Další sorta zlodějů se zaměřuje na vykrádání bytů v době, kdy jsou jejich majitelé na dovolených. Návrat do obydlí, kde řádil zloděj, nebývá vůbec příjemný.Policie proto připomíná několik bezpečnostních opatření, která by lidé měli před odjezdem na letní odpočinek určitě dodržet.
„Zajistěte si vybírání schránky. Neponechávejte doma peníze, cenné věci, starožitnosti či drahé šperky. U rodinných domů odstraňte přerostlé keře a odložené žebříky. Dobré je též mít mechanické zabezpečení dveří a oken spojené ještě s dalšími elektronickým prvky zajištění domácnosti. Lze také například využít zařízení, která časově spínají světlo a navozují zdání, že je stále někdo doma,“ zopakovala nejdůležitější bezpečnostní zásady tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.
– Zajistit si vybírání schránky
– Peníze, cennosti, starožitnosti či šperky uschovejte v sejfech peněžních ústavů či u dobrých známých
- Opište si výrobní čísla elektroniky, drahých předmětů, pořiďte si fotodokumentaci - Využijte elektronických zařízení, která časově spínají světlo a navozují zdání, že někdo je doma.
- U rodinných domů odstraňte přerostlé keře a odložené žebříky - Pořiďte si mechanické zabezpečení dveří a oken, výhodné je spojení s elektronickými prvky