Balíček od rodiny, bramborový salát s řízkem k večeři a program v televizi. To jediné připomíná odsouzeným ve věznicích vánoční svátky. Pro většinu vězňů jsou těmi nejsmutnějšími dny ve výkonu trestu. Nepomůže ani ozdobený stromeček, který bývá v některých společenských místnostech, nebo drobné dárky od spoluvězňů.

„Na svátky se odsouzení netěší hlavně kvůli stesku po rodině. Většina má radši spíše přelom roku, který jim připomene, že si mohou umazat další rok trestu, a jsou zase o kousek blíž svobodě,“ říká jeden z vězňů, který si svůj trest odpykává ve věznici Bělušice na Mostecku.

Výroba ozdob, televize i turnaje

A jak vánoce vypadaly právě v této věznici? Už 23. prosince tady odsouzení měli v kulturní místnosti specializovaného oddělení vánoční besídku. Hrály se koledy a vězni připravili pro zaměstnance věznice pohoštění. Dali jim dokonce dárky, které sami vyrobili.

Štědrý den a vánoční svátky strávili odsouzení většinou u televize a nebo při vánočních turnajích v šachu či kartách. K večeři kuchaři připravili bramborový salát s řízkem a balíček, ve kterém bylo ovoce a trochu sladkostí. „Většina odsouzených se těšila na vánoční balíčky od blízkých z domova, aby si mohli udělat chlebíčky a ochutnat domácí cukroví,“ řekl mluvčí bělušické věznice Petr Maňaska.

Vánoční atmosféra doléhá ve věznicích na všechny odsouzené bez ohledu na to, proč za mřížemi sedí. Ve svých představách jsou všichni doma v kruhu rodinném. A i ti největší „tvrďáci“ jsou naměkko. Někteří si mezi sebou dávají i dárky – třeba cigarety, oplatky nebo čokoládu.

Na některých ubytovnách mají vězňové také vánoční výzdobu. Například na výstupním oddělení, kam jsou odsouzení umísťováni půl roku před koncem trestu, mají vlastní stromek a ozdoby. „Z prostředků věznice dostali odsouzení barevné a krepové papíry, lepidla, pastelky a vytvářeli si výzdobu kulturní místnosti. Na kurzu vaření si připravili z materiálu, který zaslali rodinní příslušníci, vánoční pohoštění. Na hudebním kroužku pak pro změnu nacvičovali vánoční písně a program,“ přiblížil Maňaska, jak ve věznici probíhal Advent.

Genzer a Suchánek za mřížemi

Ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku předvánoční čas zpříjemnili odsouzeným šoumeni Richarda Genzer a Michal Suchánek, kteří tady na Mikuláše předvedli hodinové vystoupení. Svými scénkami proložili zpovědi dvou vězňů a měli spoustu všetečných dotazů i na jednu ze zaměstnankyň věznice.

VÁNOČNÍ JÍDELNÍČEK – VŠEHRDY

ŠTĚDROVEČERNÍ VEČERE:
Smažený kapr, bramborový salát a vánoční balíček

1. SVÁTEK VÁNOČNÍ:

Snídaně: vánočka a čaj
Oběd: polévka s játrovými knedlíčky, pečené kuře, bramborová kaše a salát Večeře: vepřové na kmíně s rýží

2. SVÁTEK VÁNOČNÍ:

Snídaně: bílá káva, chléb, máslo, džem
Oběd: polévka hovězí, svíčková pečeně, knedlík
Večeře: chléb, salám, máslo