Může si otec dovolit své děti třikrát týdně seřezat páskem a násadou od koštěte? Hrubě jim nadávat a třeba je i ostříhat do hola?

To byly otázky, které si v pátek 26. září kladl Okresní soud v Lounech, jenž se zabývá případem týrání pěti dětí ve věku od dvou do 14 let z obce Nové Sedlo na Lounsku. V podstatě však nešlo o trýznění v pravém slova smyslu, ale spíše o hrubé zanedbání péče.

To mělo za následek, že děti byly hyperaktivní, kradly, kouřily, chodily za školu a neměly základní sociální návyky – jedno z dětí například čůralo pravidelně do skříně. Rodiče pak problémy řešili nepřiměřenými fyzickými tresty.

Za zlobení nůž v zádech

Neutěšená situace v rodině trvala pět let a vyšla najevo loni na konci listopadu. Otec opět řádění svých ratolestí psychicky nezvládl a hodil ve vzteku po sedmiletém Marianovi kuchyňský nůž, který zrovna držel v ruce. Dítě zasáhl do zad, naštěstí ho nijak vážně nezranil – způsobil mu půlcentimetrovou ranku. Skončil ve vazbě. Děti byly záhy umístěny do dětského domova, matka výchovu totiž nezvládala.

Dcera: táta dětem říkal debile

Před lounským soudem o situaci v rodině hovořila nejstarší z pěti sourozenců – 14letá dívka, nevlastní dcera obžalovaného. „Otec nám říkal ty debile. Hanku a Mariana mlátil asi tak dvakrát, třikrát týdně holou rukou i páskem. Dostali, když nechodili do školy, vraceli se pozdě domů nebo po vesnici dělali nepořádek,“ řekla.

Popsala též incident s nožem. „Ten večer se balily dárky na Vánoce. Táta otevíral nožem autíčko, aby do něj mohl dát baterky. Marian ho neposlechl a on hodil ten nůž,“ uvedla. Též vysvětlila, jak to bylo s ostříháním sourozenců do hola. „Ostříhal je kvůli vším,“ objasnila dívka.

Před soudem vypovídali jako svědci též sociální a pedagogičtí pracovníci, kteří zanedbání péče o děti potvrdili. Velkou měrou se na neutěšené výchově a situaci v rodině podílela i matka, která se v současné době zdržuje na neznámém místě. Nikdo ze svědků však na dětech nepozoroval žádnou fyzickou újmu – podlitiny či krvavé šrámy.

Bití jako norma

Podle psychologických posudků otec na svých dětech pouze uplatňoval výchovu, kterou sám zažil, když byl malý. Nic jiného neznal a bral to jako normu. Zřejmě si ani neuvědomoval, že dělá něco špatně.

„Já jsem děti opravdu netýral. Dostávaly jen rukou nebo páskem. Toho s tím nožem opravdu velmi lituji,“ řekl obžalovaný před soudem.

Obžalovaný s trestem souhlasil

Soudkyně nakonec rozhodla, že 35letý muž je vinen a odsedí si rok ve vězení. Udělila mu nižší trest, než je v zákonné sazbě. Ten za týrání dětí činí dva až osm let odnětí svobody. „Obžalovaný nic jiného v mládí nezažil a není schopen posoudit své činy, ale kvůli tomu nemůže být vyčleněn z trestnosti. Své děti trestal nepřiměřeně a příliš často. Pokud to trvá delší dobu, lze i toto považovat za týrání,“ řekla v odůvodněním rozsudku.

Ten zatím není pravomocný. Obžalovaný se ale odvolání vzdal. Zákonnou lhůtu si však ponechal státní zástupce.