Peněžitý trest 60 tisíc korun, podmíněný trest dvou let vězení s odkladem na tři roky a zákaz působení v samosprávě měst či obcí na příštích pět let, takový je rozsudek pro Jaroslava Starého, bývalého úředníka odboru dopravy Městského úřadu Žatec.

Okresní soud v Lounech ho ve středu 7. prosince uznal vinným z přijímání úplatků při přihlašování aut do registru.

Odsouzeni byli i dva muži, kteří úplatky úředníkovi dávali - Emil Szalka a Ladislav Fedák - rovněž k podmíněným trestům. Všichni tři obžalovaní se proti rozsudku odvolali a případem se bude dál zabývat Krajský soud v Ústí.

Případ na žatecké radnici delší dobu sledovala protikorupční policie. Obviněný pracovník radnice podle jejího zjištění od roku 2003 průběžně přijímal úplatky, jejichž celková výše překročila 60 tisíc korun.Za každé přihlášené auto dostával od jednoho z obžalovaných tisíc korun a od druhého o něco menší částky, které měl ovšem obžalovaný vracet. Oba podnikatelé s auty mu peníze vkládali do desek se žádostmi o registraci vozu a úředník jejich žádost vyřídil do druhého dne, zaznělo u soudu. Nepodařilo se prokázat, že by obviněný peníze přímo vyžadoval, ale na druhou stranu úplatky od jednoho z mužů nikdy nijak neodmítl.

Kromě peněz mu další dva lidé předávali jako pozornosti i lahve s alkoholem. Tohle však soud neposoudil jako trestný čin, v tomto případě šlo podle soudce jen o drobný dar.

Policie věc sledovala déle než rok

Opakované přijetí peněz prokázalo dlouhodobé policejní sledování. Nedlouho po svém zatčení přišel Jaroslav Starý o své pracovní místo na radnici. Město s ním ukončilo pracovní poměr loni v listopadu.Policisté podezřelého úředníka dlouho sledovali a při tom po dobu více než jednoho roku úzce spolupracovali s vedením žatecké radnice.

Všichni tři obžalovaní přitom jakoukoli svou vinu u soudu odmítali. Obhájce Jaroslava Starého uváděl, že jeho klient se vždy snažil být dobrým úředníkem a pokaždé chtěl prostě vyjít lidem vstříc. Tak to podle něj bylo i v případě s uvedenými auty.

Rozsudek je zatím nepravomocný, obžalovaní se odvolali, případem se bude znovu zabývat krajský soud.