Za několik dnů byl měl začít u Krajského soudu v Ústí nad Labem proces s 27letým Jaroslavem Šrůtou, který loni 16. prosince pobodal barmanku z podniku Vikárka v Lounech.

Další informace najdete
v souvisejících článcích vpravo!


Kvůli třinácti stovkám tehdy mladý muž 40letou ženu skoro zabil. Po několika bodných ranách jí nechal kudlu zapíchnutou v noze a servírka málem vykrvácela.

Šrůta dorazil k soudu už ve středu 18. srpna na jakousi „generálku“. Končila mu totiž vazba a soud rozhodoval o jejím prodloužení. Hlavní líčení v celém případu ho ale teprve čeká.

Co se tehdy stalo?

Šrůtovi hrozí za přepadení ženy až 12leté vězení. Příliš nemůže počítat s tím, že by s ním měl soudní senát slitování. Zločin, který způsobil, byl totiž velmi brutální. To, že do Vikárky půjde loupit, si dobře rozmyslel už předem. Vybavil se na to pletenou kuklou a hned poté, co vstoupil do baru, začal hledat, kde jsou peníze. Když mu barmanka chtěla v loupeži zabránit, surově na ni zaútočil.

„Uhodil ji pěstmi, povalil ji na zem, kopal do ní a dupal jí na břicho. Nakonec jí nožem způsobil několik bodnořezných zranění, nejvážnější byla hluboká bodná rána v levém stehně, která silně krvácela,“ popsala tehdy útok pachatele mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Přestože byla žena těžce zraněna, měla v sobě ještě tolik sil, že se doplazila k telefonu a zavolala policii. Strážníkům, kteří na místo dorazili jako první, se naskytl nehezký pohled.

„Na zemi ležela servírka a všude kolem byla spousta krve, určitě tak litr,“ vzpomněl na tyto okamžiky strážník Petr Ingriš. Mužům v uniformách bylo jasné, že musí rychle jednat, jinak žena vykrvácí. Běželi do auta pro lékárničku a poskytovali zraněné do příjezdu rychlé záchranky první pomoc.

Útok jí změnil život

V nemocnici se barmanka ihned podrobila operaci. Do konce února byla v pracovní neschopnosti. Brutální útok se podepsal na její psychice. Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha. Musela vyhledat psychologickou pomoc. Brala i léky. Její život byl vzpomínkami na loupežný útok natolik ovlivněn, že nemohla nastoupit zpět do svého zaměstnání.

Z čeho je J. Šrůta obviněn

16. prosince 2009 – Přepadl a těžce zranil 40letou barmanku z restaurace Vikárka v Lounech. Odnesl si 1340 korun.

16. ledna 2010 – Se sedmnáctiletým komplicem přelezl plot rodinného domu v Lenešicích na Lounsku. Vnikli do domu, kde je ale objevil majitel se synem. Strhla se rvačka, mladšího loupežníka muži zadrželi, Šrůtovi se podařilo utéci. Při rvačce došlo k poškození elektroniky za téměř dvacet tisíc korun.

20. února 2010 – Na Červeném vrchu u Dobroměřic na Lounsku vnikl do dřevěné chaty, ve které ale neměl co ukrást, a tak odešel bez kořisti.

21. února 2010 – Vnikl společně se 27letým kumpánem do Ejemovy chaty na Červeném vrchu. Vyrazili dveře na verandu a další dveře do výčepu a sebrali peníze, alkohol a cukrovinky, vše asi za 2 700 korun.


Další zločiny

Kriminalisté po Šrůtovi pátrali více než dva měsíce. Nakonec se jim lupiče podařilo chytit 21. února poblíž Dobroměřic u Loun při dalším zločinu. Ještě s o rok starším komplicem se Šrůta dopoledne vloupal do turistické chaty na „Červeňáku“. Odtud ukradl peníze, alkohol a cukrovinky asi za pět tisíc korun. Krátce po spáchání tohoto činu byli pachatelé zadrženi policistou se psem.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že Šrůta není jen zlodějem, ale též brutálním lupičem z Vikárky.

Mimo přepadení v Lounech a krádeže na „Červeňáku“ je ještě obviněn z vykradení domu v Lenešicích na Lounsku, kde řádil s dalším 17letým gaunerem.

Šrůtovi u soudu jistě přitíží i fakt, že za jednu loupež už byl letos odsouzen. V první polovině roku si vyslechl rozsudek v Praze, kde dostal jen podmínku.

František Roček
Monika Procházková