Před ústeckým krajským soudem začal v úterý 22. dubna proces, v němž Růžena Mageranová z Klášterní ulice v Žatci, byla obžalována z vraždy svého druha.

Obžalovaná trpí lehkou mentální retardací, což lze nazvat také slovy těžká debilita. U ženy došlo k poporodnímu poškození mozku, což velmi ovlivnilo její život.

Nejedná se o malé postižení. Kvůli svému stavu není žena schopna řádně číst, psát a počítat. Proto je Mageranová od pětadvaceti let v invalidním důchodu. „Žena požádala, aby nemusela být přítomna u soudu při jednání, ale ve středu na jednání bude nakonec přítomna. Případ je jasný, žena se k vraždě přiznala, její výpověd se shoduje se zjištěním znalců,“ uvedla předsedkyně ústeckého trestního senátu Věra Benešová.

Začali pěstmi

Žena se pohádala se svým druhem 22. listopadu 2005 v žateckém suterénním bytě. Následovala rvačka, oba použili pěsti. V jednom okamžiku stiskla žena krk o rok staršího druha, ten upadl zády na podlahu, udeřil se do hlavy o stěnu a zůstal ležet bezvládně na zemi. Jeho družka částečně v kleče na těle druha stiskla mu krk. Přestala až když se nehýbal a z úst mu vytékala krev. Muž se udusil.

Mageranová potom mrtvému druhovi omyla z obličeje krev, zavolala své sestře, že „zabila Vencu,“ ta zavolala jejich bratrovi, který bydlí také v Žatci, aby se jel podívat co se stalo. Soud uzavřel velmi neštastný příběh. Na konci příběhu je mobilní telefon bratra, který vytočil číslo policie, sestře telefon podal a ona ohlásila, že zabila druha. Potom se oblékla do černého a zbalila si věci, protože čekala, že skončí ve vazbě. Poslední dějství tragédie se v úterý začalo odehrávat u soudu.

Výčitky a útok

Druh, který při potyčce zemřel, Mageranové nadával, že v automatech prohrávala větší částku peněz. Proto došlo k hádce a rvačce, která skončila jeho smrtí. Oba při rvačce měli upito, ale uškrcený muž měl jednoznačně v těle daleko více alkoholu – v jeho bezvládném těle bylo zjištěno 2,45 promile alkoholu, u družky jen minimum.

Svědci potvrdili, že druh hodně pil alkoholické nápoje, zazněla i svědectví, podle kterých muž svojí družku napadl, z práce muž obdržel v roce 2005 dokonce varovný dopis, aby přestal pít alkohol, jinak to s ním v práci dopadne špatně. Pracoval jako pomocný dělník. Když dostal výplatu neměl někdy čas jít kvůli alkoholu do práce, pil i v práci. Vražedkyně naopak byla známá jako mírná bezproblémová a hodná žena.

Protispolečenské jevy, jak se nazývá agrese, tedy i škrcení druha, soudní znalec – psycholog označil za málo pravděpodobnou. Sečteno a podtrženo, žena na svého druha zaútočila v afektu, kdy sama čelila násilí a získala shodou okolností převahu nad mužem, když její druh spadl a udeřil se hlavou o stěnu.

Shovívavost

I státní zástupkyně, která zpracovávala obžalobu, upozornila, že zmenšená příčetnost ženy by se měla odrazit v úvahách soudu o výši trestu, existuje řada polehčujících okolností – žena vedla do té doby řádný život, sama ohlásila vraždu svého druha na policii, lituje toho, co se stalo, pomáhala kriminalistům při objasnění detailů trestného činu.

„Nelze opomenout předchozí násilí, které poškozený v minulosti vůči obviněné uplatnoval, a to především pokud se nacházel ve stavu opilosti,“ konstatovala na závěr státní zástupkyně Lenka Bradáčová.