Okresní soud v Mostě zprostil obžaloby 39letého vězně, který měl ve věznici v Bělušicích na rozhradní Mostecka a Lounska vydírat 27letého odsouzeného vraha, respektive jeho manželku. Údajně jí tvrdil, že jejího muže v kriminále zabijí, když nepošle 50 tisíc korun a nedobije vězňům kredity na mobilní telefony.

Soud nicméně dospěl k názoru, že se případ nestal. Podle soudce šlo o pomstu ze strany odsouzeného vraha, kterému obžalovaný zhatil plánovaný útěk na svobodu.

K podivnému vydírání mělo v bělušickém kriminále docházet na jaře roku 2009. Manželka 27letého vraha u soudu uvedla, že jí tehdy opakovaně volal neznámý muž. Nejprve chtěl dobíjet kredity na do vězení propašované mobilní telefony, pak ji donutil, aby před věznicí předala cizímu člověku dva tisíce korun. Následně musela poslat složenkou neznámé ženě dokonce padesát tisíc. „Naznačoval mi, že když to neudělám, tak už svého manžela na návštěvě neuvidím živého,“ vysvětlovala před soudem svědkyně, proč příkazy z telefonátů plnila.

Plánovaný útěk

Obžalovaný muž od začátku procesu naopak tvrdil, že je nevinný. „Já jsem podvodník, ne násilník. Není pravda, že bych někoho vydíral,“ řekl. Všechny problémy podle něj začaly, když k němu a dalším spoluvězňům dali na ložnici právě odsouzeného vraha.„On chtěl pořád utéct. Říkal spoustu nesmyslů, jak někoho zabije a zakope. Já jsem šel za vychovatelem a sdělil mu, že něco připravuje, aby ho dali jinam. A tím to vše vlastně začalo. Teď už vím, že bych mu radši sám na svobodu pomohl, abych měl od něj pokoj a neskončilo to takhle,“ vypověděl obžalovaný muž.

Soudce mu uvěřil. Podle něj bylo celé obvinění vymyšlené, jednalo se o pomstu ze strany odsouzeného vraha, kterému obžalovaný vězeň zhatil plánovaný útěk.

„O vydírání před soudem mluvili jen poškozený a jeho žena, přičemž jejich výpovědi se od sebe lišily. Žádný jiný svědek vydírání nepotvrdil,“ řekl při odůvodňování osvobozujícího verdiktu soudce. Upozornil též na fakt, že obžalovaný byl ve vězení obyčejným řadovým odsouzeným, který seděl za podvody. Zatímco údajně vydíraný muž byl v base za vraždu a rozhodně nepatřil k lidem, kteří by si v kriminále nechali něco líbit. „Nebyl osobou, která by se nechala ve vězení vydírat,“ dodal soudce.

Připomeňte si: VYDÍRÁNÍ: Když nepošleš 50 tisíc, zabijeme manžela

Další případy z vězeňských cel


Mladého vraha nutili, aby se oběsil
Dvanáct a patnáct let mají za mřížemi strávit dva devatenáctiletí mladíci, kteří se pokusili zavraždit ve věznici Všehrdy na Chomutovsku stejně starého odsouzeného. Loni v listopadu o tom rozhodl krajský soud. Organizátora útoku navíc čeká zabezpečovací detence, která může být až doživotní. Případ se odehrál mezi mladými vězni v noci na 1. září 2010. Šest mladíků obklopilo jiného vězně, který byl odsouzen za vraždu. Dva nejaktivnější ho nejdřív nutili, aby se oběsil, načež ho začali sami škrtit opaskem. Napadený se ale dokázal vyprostit, utekl a vše oznámil.

Trojice šikanovala slabší spoluvězně
Tři odsouzení z věznice Nové Sedlo na Žatecku měli šikanovat své spoluvězně. V prosinci je policisté obvinili z trestného činu vydírání. Hrozí jim až další čtyři roky pobytu za mřížemi. „Šikanovaní odsouzení museli dělat spoluvězňům různé úsluhy, jako vařit kávu, stlát postele, mýt nádobí, prát prádlo nebo uklízet na pokoji. Dále za své peníze, sociální kapesné, které dostávají ve věznici, kupovat věci ve vězeňské kantýně,“ konkretizoval mluvčí lounské policie Tomáš Krupička. Pokud nesplnili nějaký úkol, byli od svých trýznitelů potrestáni. „A to fackami do tváře nebo museli vykonávat různé potupné úkoly,” dodal Krupička.