S příchodem zimy začala sezona zlodějům, kteří se specializují na vykrádání rekreačních chalup.

Za celý loňský rok jich stihli lapkové v severních Čechách (Ústecký a Liberecký kraj) „vybílit“ bezmála šest stovek. A činili se i letos. Od ledna do listopadu se zloději podle policejních statistik vloupali na severu Čech do 523 chat a chalup. Jen během listopadu vyloupili 48 objektů.

Naděje, že se okradení majitelé ještě někdy se svým majetkem setkají, je přitom téměř mizivá. Mnozí totiž na to, že jim někdo chalupu vyloupil, přijdou až na jaře. Nebo zkrátka v době, až když jedou svoji chalupu v zimě zkontrolovat. Podle policejní statistiky se podaří každoročně objasnit asi pouze 35 procent všech vloupání do chat. Letos kriminalisté našli pachatele u 191 případů z 523 vykradených chalup.

Kuriozní zadržení pachatelů

Někteří chalupáři jsou během zimy vykradeni i několikrát. Letos stihli zloději už navštívit například chatovou oblast Zelené údolí ve Strkovicích na Lounsku. U jednoho domu vypáčili vstupní dveře a odcizili elektroniku za dvacet tisíc korun. Z další chalupy pak odnesli věci za sedmdesát tisíc korun.

Lapkové už řádili třeba i na Chomutovsku. Některé se dokonce podařilo policii chytit přímo při činu a jejich zadržení byla opravdu kuriozní.

Jako například v obci Pyšná, kdy dva zloději, kteří tam vykradli chalupu, pár minut poté nabourali s autem napěchovaným lupem do služebního vozidla policistů. Těmito neuvěřitelnými smolaři byli 40letý Jirkovan a 38letý Mostečan. Muži si vyhlédli opuštěnou chalupu a sebrali z ní starožitné hodiny, dalekohled, dvě kožené bundy, fritovací hrnec a domácí pekárnu. Neopovrhli ani jídlem. K lupu si ještě přibalili šišky salámu a klobásy.

Věci naskládali do škodovky a chtěli prchnout. „S autem ale nabourali do vozidla policie, která na místo činu po ohlášení krádeže přijížděla,“ řekla k zadržení zlodějů mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Oběma pachatelům tak na rukou okamžitě zaklapla policejní klepeta.

Vloupání do chat v číslech


Počty vykradených chalup od ledna do konce listopadu 2009

Česká Lípa: 97
Děčín: 78
Semily: 65
Jablonec: 55
Liberec: 51
Litoměřice: 51
Louny: 36
Ústí nad Labem: 35
Chomutov: 32
Most: 13
Teplice: 10

Jiný lapka – smolař se před policisty pro změnu schovával za komínem. Případ se stal před pár týdny ve Vejprtech a 58letý zloděj, který se vloupal do jedné z tamních chalup, vyšplhal po příjezdu policie na střechu. Zřejmě si myslel, že tam si pro něj hlídka nepůjde.

„Nakonec ale sám slezl a hlídka ho doprovodila na policii. Vyšetřovatel pachatele obvinil z trestného činu krádeže a porušování domovní svobody,“ řekla Marie Pivková.

Jak co nejvíce ztížit zlodějům práci

Aby zadržených zlodějů bylo co nejvíce, měli by si chalupáři své domy před zimou řádně zabezpečit. Ze zkušeností policistů vyplývá, že nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou okna, prosklené plochy a dveře. V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna a podobně. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost.

Další možností je využít elektronické zabezpečení – různé detektory pohybu s přenosem alarmu radiovou cestou nebo elektrické zabezpečovací signalizace napojené na bezpečnostní agenturu.

Je–li majitel chaty či chalupy už vykraden, neměl by do objektu vstupovat, ale hned zavolat policii. V žádném případě před jejím příjezdem neuklízet, následně vše důležité uvést do policejního protokolu. Je také vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou.

Chalupáře se snaží co nejvíce ochránit i policie, která rekreační oblasti prochází a chalupy kontroluje. Na Mostecku začali s obhlídkami již na začátku listopadu. Policejní hlídky prošly stovky chalup kolem Brandova a nechali majitelům vzkaz o kontrole. Na kontroly chat vyrazili v těchto dnech též strážníci z Postolprt na Lounsku. Každou chatu, u které byli, označili štítkem o provedené kontrole.

Pár užitečných rad chalupářůmV chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámky, uzamykatelné okenice, mříže na okna. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost.

Na chalupu lze nainstalovat elektronický poplach, který je napojen na pult centralizované ochrany policie nebo bezpečnostní agentury.

Když už jste byli vykradeni:

Přivolat policii

Neuklízet po zlodějích

Vše důležité uvést do policejního protokolu

Je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou