Policisté obvinili z trestného činu týrání zvířat 58letého muže ze Žatce, který před pár dny brutálně napadl svého psa. Zároveň mu odebrali nejen fenu, ke které se choval surovým způsobem, ale také další psy. Zvířata jsou v útulku v Jimlíně na Lounsku, muži hrozí vězení.

K incidentu došlo na křižovatce ulic Pod Střelnicí a Heydukova u tamního obchodu. Útok natočil na video a zveřejnil na sociální síti Dušan Kněžník. „Když jsem vykoukl z okna, dva psi se tady prali. Majitel jednoho z nich pak držel na vodítku a začal do něj kopat. Útok byl brutální. Pes nakonec padl na chodník. Byl na tom hodně špatně, jeho tělo bylo úplně bezvládné,“ popsal incident.

Na místo přivolal městskou policii. „Pes při příjezdu hlídky zvedl hlavu a i popošel,“ dodal Dušan Kněžník.

Policisté z obvodního oddělení v Žatci si případ od žateckých strážníků převzali a také na základě videozáznamu začali případ prošetřovat. „Policisté majiteli odebrali nejen fenu, ke které se měl chovat surovým způsobem, ale také tři štěňata, psa a ještě další fenu. Zvířata byla převezena do bezpečí útulku. Policistka v pondělí 10. dubna muži sdělila podezření z trestného činu týrání zvířat,“ sdělila policejní mluvčí Irena Pilařová.

Majitel psů policistům při výslechu sdělil, že při chvilce jeho nepozornosti si jedna fena chránila před druhou svá šťěňata a on se snažil roztržku mezi fenami ukončit.

„Muž se bude za své chování zodpovídat před soudem, který mu může uložit až dvě léta odnětí svobody,“ dodala policejní mluvčí.

Pro psy si do Žatce přijel provozovatel útulku v Jimlíně na Lounsku David Kubalík. „Fenu prohlédla veterinářka. Nasadila analgetika na tišení bolesti. Stav napadené feny se lepší, zatím to vypadá na pohmožděniny. Stále ale kulhá, má ještě krvavé oko,“ sdělil. V pátek, pokud by se objevilo podezření na nějakou zlomeninu, by pes putoval na rentgen.

Další osud psů odebraných v Žatci se bude odvíjet podle výsledku policejního vyšetřování. Pokud policisté případ odloží s tím, že se stal pouze přestupek, psi by se majiteli mohli vrátit. Pokud muž stane před soudem, o psy zřejmě přijde. V takovém případě by je po určitém čase útulek nabídl jiným zájemcům.

Podle Davida Kubalíka není týrání zvířat v okrese Louny ničím výjimečným. „Do roka je těch případů poměrně dost, řešíme to tak jednou za dva měsíce,“ sdělil. Připomněl případ ze začátku letošního roku, kdy jel na zavolání policie do jednoho bytu v Žatci pro čtyři kočky. Lidé se odstěhovali a zvířata v něm nechali zavřená.

Jeden z nejotřesnějších případů týrání v okrese Louny se stal před pár lety v Petrohradě na Podbořansku. Tehdy 18letý mladík svou fenkou, kříženkou německého ovčáka s malamutem, bezcitně utopil. Ke krku jí přivázal pytel s kamením, další kámen fence přivázal k packám. Bezbranného psa hodil do místního rybníku, odkud mrtvolu zvířete vytáhli rybáři. Okresní soud v Lounech ho za týrání zvířat poslal na šest měsíců do věznice s dohledem.