Doufal, že z marihuany vyrobí hašiš. Jeho snažení ale na začátku května skončilo v Žatci výbuchem. Konečný účet pokusu - vysypané okno, potrhané žaluzie, poničené vybavení bytu, zraněný „chemik“ a jeho obvinění z výroby drog.

Exploze se ve Svatováclavské ulici ozvala 9. května brzy ráno. V bytě byl zraněný devětadvacetiletý muž. Policie ho nyní obvinila z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Vyšlo najevo, že právě zraněný muž měl mít se vznikem události co do činění. Podle jeho výpovědi chtěl vyrobit z marihuany hašiš podle návodu, který si sehnal. Nikdo ho zřejmě neupozornil, že takový postup může být nebezpečný nejen pro něj, ale i pro jeho okolí,“ uvedla k případu policejní mluvčí Irena Pilařová.

Za „vaření“ drog může muž ze Žatce skončit za mřížemi. „Za jeho jednání by ho soud mohl poslat do vězení až na pět let,“ dodala policejní mluvčí.

K výbuchu došlo v bytě v přízemí, další partaje exploze nepoškodila. Nebyla totiž příliš velká, hořet prý nezačalo, z ulice bylo viditelné, že „vysypala“ okno a potrhala žaluzie. Škody byly ale také uvnitř místnosti. „Něco tam bouchlo, naštěstí se nikomu v okolí nic nestalo,“ uvedla tehdy jedna z obyvatelek domu. „Nějaká hodně velká rána to ale asi nebyla, nic zvláštního jsem neslyšela, nevzbudilo mě to. Bydlím ale nahoře,“ přidala se další obyvatelka.

V bytě měla policie najít různé chemické látky, dosud probíhaly expertizy, ty nyní drogovou verzi potvrdily.

Výbuchy plynu, bojlerů, kotlů

V minulých letech došlo v okrese Louny k několika výbuchům v bytech a domech. Příčinou jsou ale většinou domácí spotřebiče nebo kotle. Například v roce 2012 v bytě v Postoloprtech, na vině bylo tehdy plynové zařízení. V roce 2013 vybuchl v Petrohradě na Podbořansku kotel, v roce 2014 v domě v žatecké Třebízského ulici explodoval bojler.

Největší výbuch v regionu v posledních letech se odehrál v roce 2002 v Lounech, exploze tam tehdy otřásla částí Hotelu Oharka. Výbuch kotle a zřícení budovy tehdy nepřežilo šest lidí.

V okrese Louny vyšetřovali kriminalisté v minulém roce celkem dvacet případů spjatých s drogami. Vůbec nejvíce jich bylo v roce 2006 - 46.

Kromě „běžných“ varen či pěstíren nebo dealerů zaznamenali policisté v regionu v poslední době i několik zajímavých případů. Například při razii na Lounsku v roce 2016 odhalili pěstírnu, kde bylo více než 600 rostlin. Loni zadrželi policisté v autě u Lubence muže, který vyráběl drogy málo známou a neobvyklou metodou pomocí nitrostyrenové syntézy a za pomoci dalších látek používaných při přípravě protiplísňových výrobků a barviv. Letos v Žatci chytili dealera, který omylem nabídl drogu přímo policistovi.