„Doufáme, že extrémně brutální napadení nebude zameteno pod koberec, řádně se vyšetří a viníci půjdou za mříže na pěkně dlouho,“ shodují se ve Výškově u Postoloprt lidé z obce, vedení úřadu, i sám poškozený Karel Valenta. A není se jim co divit, bojí se totiž o své zdraví, děti, o budoucnost obce. Nic nebude zameteno, vše řádně prošetříme, ubezpečují strážci zákona.

Policie skupinku mladíků, se kterými jsou v obci dlouhodobě problémy, intenzivně vyšetřuje už několik dní, k dispozici má také snímky z kamery. Policisté už mohli také důkladně prostudovat lékařskou zprávu.

Karel Valenta byl surově napaden 19. července (více zde) dvěma mladíky přímo v obchodě ve Výškově. Dva Romové pokřikovali také rasistické nadávky. Valenta skončil v nemocnici. Že vyšetřovatelé v tomto případě, kdy Karel Valenta skončil na několik dní na jednotce intenzivní péče žatecké nemocnice s otokem mozku a pohmožděnou krční páteří, nezahálí, ujišťuje také tisková mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. „Pokračuje důkladné prošetřování celého incidentu. Případem se intenzivně zabývá kriminální služba,“ řekla včera na dotaz Deníku.

Podle neoficiálních zdrojů by mohlo být napadení ve Výškově klasifikováno zřejmě jako trestný čin ublížení na zdraví.

Kriminalisté zkoumají také, zda nešlo ze strany dvou Romů o rasově motivovaný čin. Výsledek tohoto šetření také zatím není znám.

„Když do mě kopali, stačili ještě křičet. Svině bílý, my vás tady vyvraždíme,“ popsal nadávky útočníků Karel Valenta.

Nevídaný incident rozbouřil také jinak klidné vody života lidí ve Výškově. Žádají přísné tresty pro oba výtečníky, aby se nic podobného už v obci neopakovalo. „Situaci bedlivě sledujeme. Zajímáme se, jak postupuje vyšetřování a snažíme se být vyšetřovatelům ve všem nápomocni,“ uvedl místostarosta Výškova Martin Vápeník.

Od napadení k žádnému dalšímu incidentu nedošlo

Také podle něj se musí napadení důkladně vyšetřit a padnout by měly zasloužené tresty. „Od té doby naštěstí k žádnému dalšímu incidentu nedošlo, tohle už ale bylo příliš. V těchto dnech budeme mít zastupitelstvo, kde se budeme vzniklou situací zabývat, budeme se radit o dalším postupu obce,“ pokračoval Vápeník.

Pomsta! Ta stojí za celým incidentem z 19. července ve Výškově u Postoloprt. S mladíky ve věku 17 až 20 let tam prý místní mají problémy několik let. Drobné krádeže, vykrádání zahrad a domků, časté rvačky, vyhrožování. Jenže většina lidí se bojí a nevolají na mladíky policii, raději se otočí zády.

Karel Valenta to neudělal, volal na mladíky často policii a upozorňoval je na fakt, že se chovají protizákonně. Útočníci se mu „odvděčili“ pořádnou nakládačkou. Ale jak sám říká, nelituje, udělal by vše stejně znovu.

„Jen když budou volat lidé policii, budou důkazy a budou moct být potrestáni,“ říká odhodlaně.

A co se vlastně před několika dny, v jinak klidné obci, kde ale poslední dobou podle Karla Valenty mají lidé neustálý strach z napadení nebo vykradení, stalo?

K útoku došlo v obchodě

Dopoledne manželka Karla Valenty upozornila dva mladíky, kteří už se vkrádali k sousedům chalupářům, ať to nedělají nebo že zavolá policii. Mladíci slezli, žena odešla a myslela, že je vše vyřízené. Po obědě se ale v obchodě v centru Výškova stavěl Karel Valenta pro minerálku. Nestačil ani zaplatit. „V krámě se na mě vrhli dva, vystrkali mě ven a povalili. Bylo to strašně rychlé,“ vzpomíná na incident Valenta.

Mlátili i syna

Dva „staří známí“, na které si často stěžuje, provedli brutální útok. „Kopali do mě, jeden zepředu, tomu jsem nohy občas ještě chytil, ale druhý zezadu. Kdybych se nechránil zepředu, nevím, jak by to dopadlo. Kopali jen na hlavu a krk, ležel jsem na zemi, bylo to hodně surové,“ pokračuje.

Když se Valenta na zemi probral, odjel s vozem pryč. Po chvilce se vrátil i se synem, zjistit, co se vlastně stalo, ale napadení pokračovalo.

Jedna z žen měla volat policii a útočník ji údajně začal ohrožovat skleněným střepem. Naštěstí utekla.

Pak zaútočili i na syna Karla Valenty. „Také mě ohrožovali rozbitou flaškou, vzal jsem proto klacek a jen se bránil. Když zahodil střep, zahodil jsem klacek také, ale on ho zvedl a několikrát mě s ním praštil. Všechno je to na kameře, která je před úřadem,“ dodal Vojtěch Valenta.