Vendula Firstlová (1987) z Loun byla odsouzena ke třem letům vězení s podmínkou na pět let za zabití druha. Kromě toho bude na Firstlovou po pět let dohlížet probační a mediační služba.

Podle rozsudku druhovi způsobila těžkou újmu na zdraví a tím způsobila jeho smrt. Hrozilo jí 8 až 16 let vězení, ale trestní senát ji potrestal hluboko pod trestní sazbou. „Na své smrti se spolupodílel i její zraněný druh, protože nechtěl několik dnů, aby zavolala záchrannou službu. Obžalovanou chránil i tím, že si vymyslel, že se škrábl a potom, že byl přepaden na zahradě," uvedl k rozsudku.

Nůž skončil v břiše

Žena na mateřské dovolené večer 23. března minulého roku v bytě v Lounech při krájení potravin kuchyňským nožem muže bodla. Firstlová u soudu uvedla, že „byl za mými zády u stolu, otevíral krabici s vínem. Přistoupil ke mně a plácl mě. V tu chvíli se to stalo. Bodla jsem ho do břicha, vím, že to byla pravá strana, ale jak se to přesně stalo, nevím."

Bodnutí způsobilo poškození tenkého střeva. Druh myslel, že to nic nebude, nešel k lékaři, ona mu také nezavolala lékaře, když to druh nechtěl a v těle postupovala sepse. Tak způsobila šok a smrt. Teprve až 27. března, kdy bylo muži již velmi zle, přivolala obžalovaná nakonec ve dvě hodiny ráno záchrannou službu. Záchranka muže převezla do nemocnice v Mostě, kde 30. března zemřel.

Více verzí události a jeden následek

Případ je netypický tím, že existuje několik verzí nešťastné události ze strany obžalované ženy i jejího bodnutého druha. „Muž tvrdil, že se škrábl, potom, že byl přepaden a bodnut, také obžalovaná měnila svou výpověď, až nakonec řekla, že k bodnutí došlo následkem úleku v kuchyni. Nůž pronikl břichem až do tenkého střeva. Obviněná sice nejednala v úmyslu usmrtit, ale byla srozuměna s tím, že může bodnutím způsobit těžkou újmu na zdraví. Tak se i stalo a poškozený na následky zranění zemřel," uvedl k případu státní zástupce František Stibor.

Protože muž zemřel, nelze verzi ženy o nešťastné náhodě vyvrátit ani potvrdit. Také uvedla při vyšetřování, že krabicové víno oba pili až po tom, co druha bodla, předtím řekla opak. Při rekonstrukci obviněná tvrdila, že se otočila, ale další aktivní pohyb nevykonala. Hloubka rány ale svědčí o něčem jiném.

Klasický scénář zbytečné smrti

To, že její druh ji chránil, aby nikdo nevěděl, že ho bodla právě ona, svědčí o tom, že nešlo o skutečně agresivní útok. Přesto souvislosti ukazují, že případ Firstlové je doslova čítankovou ukázkou domácího konfliktu se smrtelnými následky. Na začátku je pití alkoholu, proto i vzrůstající agresivita. Přitom k nešťastným reakcím dopomůže u některých lidí jenom lehká opilost.

Tomu nasvědčovala i výpověď jedné svědkyně, že muž pil každý den alkohol, Firstlová s ním občas pila také. Nejednalo se o harmonický vztah. On byl na družku sprostý, zejména, když se vrátil domů opilý. Firstlová k tomu uvedla, že přes konflikty mezi nimi se vždy usmířili.

Kriminalistka Helena Pšeničková z ústeckého krajského policejního ředitelství uvedla, že loni přes polovinu vražd, pokusů o vraždu a zabití mají na svědomí vztahy mezi lidmi v rodině a v širším příbuzenstvu.