„Půjde o externí spolupracovníky spolku. Je to důležité pro objasnění, kam peníze putovaly. Třeba když trenéři nepřišli na trénink, tak tito lidé za ně zaskakovali,“ sdělila.

U soudu postupně v rolích svědků vypovídají právě trenéři ve své době jednoho z největších mládežnických sportovních oddílů v Žatci. Shodně říkají, že odměny, které měli podle ústní dohody s předsedkyní spolku za vedení tréninků a táborů dostat, obdrželi. Jak ale tvrdí obžaloba, nebyly v takové výši, jak vykazovala. Obžaloba se snaží dokázat, že si část peněz Lucie St. nechala. Ta to odmítá, říká, že kromě výplat trenérům šly peníze na odměny pro děti, zajištění občerstvení na různých akcích, ceny na závodech, nákup pomůcek a podobně.

Zfalšované podpisy

Soud začal loni v říjnu, během čtyř líčení vypovídala dvacítka trenérů, dalších pět v pondělí. A opět u soudu několikrát zaznělo, že podpisy na dokumentech, například na dohodě o pracovní činnosti nebo mzdových listech, někdo zfalšoval. „Z dokladů jsem zjistila, že jsem údajně trénovala i v době, kdy jsem byla na neschopence kvůli mému těhotenství. To ale nebylo možné,“ řekla v pondělí u soudu Adéla Dobruská.

Kromě trenérů vypovídal i zakladatel spolku Petr Kopecký. „Když spolek vznikl, paní St. v něm byla oficiálně pokladní, byla takovou duší klubu. Starala se o kontakt s rodiči, komunikovala s trenéry. Po určitém čase jsem odjel kvůli práci do Rakouska, jak spolek fungoval pak, nevím,“ řekl.

Zmíněného dotačního podvodu se podle obžaloby měla žena dopustit tím, že použila peníze od města Žatec pro spolek v rozporu se smlouvou. „Dotčeným trenérům z poskytnutých dotací za rok 2018 vyplatila 51 400 korun a zbylou částku, kterou deklarovala jako účelně využitou odměnu za činnost trenérů ve výši 15 800 korun, použila na jiný účel,“ stojí v obžalobě. Z dotace města za rok 2019 měla podle orgánů činných v trestním řízení vyplatit trenérům 42 500 korun a na jiný než deklarovaný účel použila 56 500 korun.

Poškodit měla i Dům dětí a mládeže (DDM) Žatec, se kterým spolek navázal spolupráci. „Na základě nepravdivých údajů byla poškozená společnost Dům dětí a mládeže Žatec uvedena v omyl, v jehož důsledku zaslala na soukromý bankovní účet obviněné od října 2018 do listopadu 2020 na výplatě mezd trenérů celkovou částku 227 832 korun, kterou si obžalovaná ponechala pro vlastní potřebu, přičemž trenéry vyplácela z prostředků Bohemia sport Žatec,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Tomáš Voldřich.

Na nesrovnalosti se přišlo v závěru roku 2020, kdy v době covidových uzávěr DDM oslovil trenéry oddílu, aby natočili videa, podle kterých by mohly děti trénovat individuálně. „Při podpisu dohody o provedení této práce trenéři zjistili, že mají s naším DDM uzavřené i jiné dohody, o kterých nevěděli,“ řekla v listopadu u soudu Ludmila Tvrská, která je ředitelkou žateckého DDM od července 2019. O okolnostech uzavření starších dohod mezi DDM a trenéry podle svých slov nic nevěděla.

Soudní jednání má pokračovat v úterý 2. května, na kdy dostanou předvolání k výpovědím zmínění svědci obhajoby. Číst se budou také listinné důkazy.