Podle obžaloby byl kotel špatně zapojený. „Docházelo k tlakové ztrátě a spalinová cesta nezajišťovala bezpečný odvod spalin od kotle do volného ovzduší,“ uvedl státní zástupce Ondřej Koutný.

Podle znaleckého posudku vypracovaného po tragédii dlouhodobě docházelo k nedokonalému spalování paliva a následnému dehtování. To u soudu také vypověděl majitel kotle. „V domě, který jsme v roce 2021 koupili, byl starý kotel. Měl velkou spotřebu paliva, proto jsme rozhodli, že koupíme nový. Ten nám obžalovaný zapojil v listopadu roku 2022. S kotlem bylo několik technických problémů, když jsme přešli na uhlí, dehtoval. Obžalovanému jsem několikrát volal, měl spoustu práce, nikdy nepřijel, řešili jsme to po telefonu,“ popsal u soudu majitel domu.

Stejné to bylo i pár dní před tragédií, kdy došlo k zakouření kotelny. „To se stalo ve čtvrtek, kouř šel z místa, kde je kotel připojený ke komínu. Vše jsem v sobotu vyčistil, od komína po kotel. V noci z neděle na pondělí, kdy došlo k tragédii, byla kotelna opět zakouřená a když jsem kotel otevřel, vyvalilo se uhlí a voda,“ řekl u soudu otec dívenky.

V Žatci pokračuje rekonstrukce povrchů ulici Volyňských Čechů. Šikmá parkovací stání zmizí a nahradí je podélná. Archivní foto
Práce na předláždění ulice se posunou, příští měsíc se zavře přímo u pošty

Z kotle vlivem nedokonalého spalování paliva unikl v osudnou noc ve velké míře oxid uhelnatý a pronikl z kotelny stropem do dětského pokoje. V něm spala dívka. Nebezpečným plynem se otrávila a krátce po půlnoci v pokoji zemřela. Složky záchranného integrovaného systému, které se na místo ráno sjely poté, co její bezvládné tělo objevili rodiče, už jí nemohly pomoci.

Revizní technik s mnohaletou praxí, který je obžalovaný z přečinu usmrcení z nedbalosti, vinu odmítl. „Není možné, aby z kotle za normálního provozu odcházel kouř. Pravděpodobně nebyl vyčištěný a zůstala otevřená popelníková dvířka, kterými se zplodiny dostaly ven,“ argumentoval.

Majitel domu podle svých slov kotel ale čistil jednou za dva dny. „Takto nevypadá vyčištěný kotel,“ řekl obžalovaný k fotografiím z policejního spisu, které zachytily kotel krátce po tragédii.

Pozvánka na výstavu Poklad z Domoušic
Žatecké muzeum vystaví další poklad. Luxusní předměty se našly u Domoušic

Ta zasáhla rodinu, která se do zmíněné obce přistěhovala před pár lety, velmi dramaticky. Oba rodiče mají psychické problémy a s tím spojené existenční potíže. Rodina u soudu požaduje po obžalovaném nemajetkovou újmu v celkové výši 4,8 milionu korun.

Projednávání případu předseda senátu Martin Kredba odročil na březen. Vypovídat budou znalci z oboru toxikologie a komínářství. Jak zaznělo u soudu, po zapojení kotle měl provést kominík revizi. K tomu ale nedošlo.

Mohlo by vás zajímat: V Blšanech se hraje fotbal i v zimě. Teď tam má sraz česká reprezentace

Zdroj: Deník/Petr Kinšt