Maskovaný pachatel, který si peníze odnesl ve středu navečer z žatecké Komerční banky v oranžové igelitové tašce, policii zatím uniká. Už třetí den. A podle statistik má velkou šanci, že dopaden nebude; při loupežích v bankovních ústavech totiž zůstává pachatel často neodhalen.

„Pachatel zatím dopaden nebyl, aktuálně dále vyhodnocujeme záznamy, získané stopy, svědecké výpovědi a další poznatky. Kriminalisté na případu intenzivně pracují," informovala Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech. Právě při objasňování bankovních loupeží se ale policii příliš nedaří. V posledních devíti letech se v okrese Louny událo deset pokusů o vyloupení pošty nebo banky a podle statistik Deníku se pachatele podařilo zajistit jen ve dvou případech.

Loni policisté zadrželi lupiče, který si peníze odnesl z podbořanské Komerční banky, k přepadení použil pistoli. Muž loupil i na jiných místech, například na Klatovsku, a kriminalisté ho odhalili. Další objasněný případ je pokus o vyloupení také podbořanské Komerční banky v roce 2006. Tehdy organizovaný gang chtěl přepadnout podbořanskou pobočku, když ale před banku přijeli, viděli několik policistů a přepadení zrušili. Gang byl později chycen a dopaden při jiné trestné činnosti.

Objasňování těchto případů jde obtížně a často se nepodaří

V dalších případech se podle statistik Deníku ale zatím tolik nedaří.

Známý není například ani pachatel, který v roce 2005 přepadl také Komerční banku v Žatci, jenž si měl odnést kolem půl milionu korun. Stejně tak se neví, kdo se zbraní v ruce přepadl v dubnu 2005 poštu v Peruci. Tam tehdy pachatel ale odešel bez peněz, pošťačka odmítla „spolupracovat" a lupiče pak vyrušil zákazník. Peníze si lupiči z bank a pošt odnášejí „jen" v polovině přepadení. Z deseti pokusů v posledních devíti letech v okrese Louny odešlo s penězi „jen" pět pachatelů.

Vůbec nejvíce přepadení peněžních ústavů proběhlo v okrese Louny v roce 2007. Tehdy si dosud neznámý ozbrojený pachatel odnesl peníze (údajně 70 tisíc korun) z České spořitelny v Žatci. Naopak lupič v pošty v Peruci neuspěl, pošťačka spustila poplach. Na poště v Očihově byl ale další pachatel úspěšný, peníze si odnesl a pošťačku dokonce svázal a odjel jejím autem.

V letech 2010 a 2008 pak nedošlo k žádnému přepadení, v letech 2011 a 2009 k jednomu. V roce 2009 odešel lupič s prázdnou z žatecké pobočky České spořitelny, pokladní odmítla ozbrojenému maskovanému muži peníze vydat. V roce 2011 pak bez peněz odešel také muž z pošty v Lounech. Dva dny před Štědrým dnem tam s lístkem, na kterém bylo napsáno, že je ozbrojený, chtěl peníze. Pošťačka ale zvedla telefon a začala volat policii a pachatel utekl.

Lupiči se maskují a často také vůbec nemluví

K nízké objasněnosti bankovních přepadení přispívá výrazně také fakt, že lupiči se výborně maskují, navíc v poslední době se naučili při loupeži nemluvit, ale jen ukazovat. Podobně proběhlo i středeční přepadení v žatecké Komerční bance. Policii můžete pomoci pachatele dopadnout, hledají se svědci. „K přepadení došlo ve středu kolem 17.15 hodin. K pokladně přistoupila osoba vysoká zhruba 170 centimetrů, maskovaná velkými slunečními brýlemi a šátkem přes tvář a po pracovnici přepážky požadovala finanční hotovost. Je možné, že v tašce, kam ukládala peníze, měla podezřelá osoba pistoli," informovala Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR Louny.

Kolik si pachatel z banky odnesl se neví, policie z taktických důvodů tyto údaje nesděluje. „Oblečen byl lupič v khaki bundě, pod níž měl tmavou mikinu s kapucí na hlavě, obličej měl zamaskovaný šálou. V ruce měl pachatel igelitovou tašku oranžové barvy," pokračovala v popisu lupiče Střelcová.

Policie hledá svědky, kteří třeba podezřelého viděli před bankou. Mohou se přihlásit na čísle 158 nebo 724 802 396.

LOUPEŽE V BANKÁCH A NA POŠTÁCH 2005-13

2013 - KB Žatec: Maskovaný člověk vyloupil banku beze slov, jen ukazoval a peníze si odnesl v igelitce, ve které měl možná zbraň. Pachatel neznámý.

2012 - KB Podbořany: Muž přišel se zbraní v ruce, peníze dostal. Vykradl i jiné banky, například na Klatovsku. Později ho policie dopadla.

2011 - Česká pošta Louny: Muž předložil lístek, na kterém bylo napsáno, že je ozbrojený a že požaduje peníze. Pošťačka to odmítla a zvedla telefon, volala policii a pachatel utekl.

2009 - Česká spořitelna Žatec: Maskovaný muž požadoval se zbraní v ruce peníze, pokladní mu je odmítla vydat, tak odešel.

2007 - a) Česká spořitelna Žatec: Muž přistoupil k přepážce se zbraní, odnesl si podle neoficiálních informací kolem 70 tisíc. Dopaden nebyl.

b) Česká pošta Peruc: Pošťačka spustila poplach, pachatel utekl.

c) Česká pošta Očihov: Pachatel loupeže pošťačku svázal a dokonce odjel jejím autem.

2006 - KB Podbořany: Organizovaný gang chtěl přepadnout banku, když přijeli, zjistili, že je v okolí několik policistů, a tak akci zrušili. Později byli chyceni a odsouzeni za jiné trestné činy.

2005 - a) Komerční banka Žatec: Zloděj si měl odnést až půl milionu korun. Nikdy nebyl dopaden.

b) Česká pošta Peruc: Pachatel měl zbraň, pošťačka mu peníze odmítla vydat, pak ho vyrušil zákazník a utekl.