Z armádních skladů v Žatci zmizela vojenská výstroj v hodnotě několika milionů korun. Případ vyšetřuje vojenská policie. Policisté se k případu nechtějí vyjadřovat.

Podle vedení žateckého vojenského útvaru však rozkrádání skladů elitní brigády, jejíž jednotky jsou nyní nasazeny v Afghánistánu, trvalo pět let. Mezi podezřelými jsou údajně i někteří důstojníci, kteří v Žatci dříve sloužili.

Na ztráty v žateckých armádních skladech přišel po svém loňském příchodu do čela brigády plukovník Miroslav Hlaváč, který letos v únoru vše oznámil vojenské policii. Ze skladů se ztratily stovky goretexových polních uniforem, bot, batohů či spacích pytlů určených do extrémních podmínek.

„Nevím, jak dříve inventury probíhaly, ale my jsme na to přišli poměrně rychle. Ty věci měl sice někdo zapsány v evidenčních kartách, ale zjevně nebyly k dohledání,“ vysvětlil Hlaváč, který je v současné době v Afghánistánu. Dodal, že viníka zná, ale jeho jméno až do konce vyšetřování nemůže sdělit. Podle něj podobné případy vážně poškozují dobré jméno elitní brigády.

Mluvčí vojenské policie Jan Čermák sdělil, že u žatecké brigády „probíhá mimořádná inventarizace výzbrojního materiálu za pětileté období“.

Podezřelí jsou velitelé

Podle něj je za správné inventury odpovědný každý velitel armádní jednotky, zejména náčelník štábu. V kritickém období, kdy u žateckého útvaru zmizelo nejvíce věcí, zastával tuto funkci plukovník Petr Procházka, který dnes působí na generálním štábu ve vedení centra pro zahraniční operace české armády.

Procházka byl v roce 2009 na čas postaven mimo službu kvůli kauze dvou podřízených, kteří během působení v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS.