Například Ivan M. policistovi prodal moderní český samopal Scorpion a další zbraně. „Dne 28. září 2017 na předem sjednané schůzce v místě svého trvalého pobytu v okrese Louny prodal bez oprávnění policistovi vystupujícímu pod utajenou totožností samopal značky CZ, model SCORPION EVO 3, ráže 9 mm, bez výrobního čísla, včetně dvou kusů zásobníků za částku 41 tisíc korun a samopal vzor 61, ráže 7,65 mm, s odstraněným výrobním číslem, včetně příslušného zásobníku na 20 nábojů za částku 31 tisíc korun,“ stojí v obžalobě. Na podzim téhož roku prodal policistovi další samopal a pistole. Zbraně před tím postupně prošly rukama Oldřicha H., Jana P. a Radka K. Další podobné prodeje samopalu, útočné pušky a pistolí proběhly v roce 2018. Jak ukázaly policejní prohlídky, Oldřich H. měl doma, ve své chatě a garáži bez patřičných povolení další zbraně, součásti k nim a náboje. Například německý samopal MP-40 z roku 1941 nebo německou vojenskou pušku pušky Mauser 98 upravenou na loveckou jednorannou brokovnici. Našel se také závěr pro kanon nebo rozbuška ručního protitankového granátu.

Funkční zbraně místo maket

V případu figuruje i František M., který po domluvě se zmíněným Ivanem M. v roce 2017 prodal policistovi v utajení malorážku s dalekohledem a tlumičem. Kromě toho bez povolení vlastnil americké a belgické historické revolvery a německou pušku z přelomu 19. a 20. století. V rozporu se zákonem přechovával a hromadil i další zbraně a střelivo.

Zbraně si odsouzení sháněli různě. Například Radek K. legálně opatřoval na úseku šrotového hospodářství České zbrojovky v Uherském Brodě vyřazené komponenty pro účely výroby maket a Jan P. z těchto dílů kompletoval funkční střelné zbraně.

Pomyslná klec dopadla také na Jana S. a Lubomíra V, kteří bez povolení vlastnili řadu zbraní včetně sběratelsky cenných modelů.

Všichni obžalovaní se doznali a uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, se kterou soud souhlasil. „Uložené tresty považuji za adekvátní,“ sdělil státní zástupce Pavel Norek. Všichni jsou odsouzeni k podmínečným trestům od dvou do pěti let a peněžním trestům v rozpětí od 20 do 170 tisíc korun.