V podzimních a zimních měsících lidé chalupy a chaty obývají jen zřídka. Majitelé by proto měli dbát na zabezpečení svých rekreačních objektů. V minulém roce v Ústeckém kraji došlo ke 438 případům vloupání do chat. Počet vloupání do chat v některých okresech mírně klesá.

Ke vzestupu došlo loni pouze na Teplicku, setrvalý stav byl na Ústecku. Nejméně chat bylo vykradeno na Mostecku. Klesající tendence krádeží vloupáním do rekreačních objektů je způsobena zvýšenou snahou samotných majitelů zabezpečovat objekty a zvýšeným dohledem policie.

Tři typy zlodějů

Zloději se dělí do tří skupin. Do té první spadají osoby bez zaměstnání a bez finančních prostředků. Vloupáním se snaží vyřešit otázku přístřeší, oblečení a stravy. Druhou, velmi početnou skupinu, tvoří recidivisté, kteří využívají zimní klid a v osadních a zahrádkářských koloniích se skrývají před nástupem trestu odnětí svobody. Částečně i oni hledají přístřeší a oblečení. Třetí skupinu tvoří nájemní zloději. Dopouštějí se největších škod. Jde o organizované skupiny pracující na objednávku.

Při vloupání využívají zloději nejmodernějších technických prostředků. K vloupání dochází většinou přes dveře a okna. Pachatel jde cestou nejmenšího odporu. I jednoduché mříže ho mohou donutit vybrat si jiný nezabezpečený rekreační objekt. Na rekreačních chatách vznikají škody nejen krádeží věcí, ale i kvůli poškozením dveří, okenic a mříží.

Policie zavedla informování majitelů rekreačních objektů o provedené kontrole jejich rekreačních chatek, domků a chalup. Policisté při kontrolách rekreačních oblastí předávají chalupářům letáčky o návštěvě a s radami, jak ochránit objekt nebo je ponechají se záznamem o době kontroly v rekreačních objektech.

Děčínská praxe

„Zloději musí kdykoliv počítat s tím, že policisté a psovodi kontrolují jednotlivé objekty. Děčínsko je chatařsky velmi atraktivní a kontroly jsou proto časté. Téměř polovina pachatelů z loňského i letošního roku byla napadena, ačkoliv na první pohled se zdá, že v chatařské oblasti jsou zloději kvůli nepřítomnosti lidí bezpeční.

Například letos 26. ledna došlo k zadržení pachatele přímo na místě činu. V srpnu došlo k dopadení pachatele, po kterém jsme dlouho pátrali. Loni od února do 10. července vykradl zadržený muž šest rekreačních objektů: po dvou v České Kamenici, v Jetřichovicích a v Markvarticích, jeden v Kunraticích. Má na svědomí i zahradní chatku, stánek s občerstvením a rozestavěný dům. Způsobil tím škodu za více než 300 000 korun,“ uvedl Jan Šmíd z děčínské policie.

Zlaté pravidlo

Přes všechna opatření je nejdůležitější udržovat dobré sousedské vztahy. Sousedé si všímají neznámých lidí pohybujících se v okolí. Od nich získává policie při vyšetřování vloupání vždy důležité informace.

Opatření proti zlodějům

Dveře zabezpečte bezpečnostními či přídavnými zámky a západkami. Klíče nenechávejte uschované na okýnkách, pod květináči, rohožkami.

Cennější věci přes zimu odvezte. Zloději se zaměřují především na elektroniku, ale i na nádobí, alkohol, oděvy, i nářadí, sekačky na trávu. Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí, poznamenejte si výrobní čísla přístrojů.

Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým na chalupě.

Navštěvujte rekreační objekt nepravidelně i v zimě, uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.

Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu nebo připojení objektu na pult centralizované ochrany.