Desatero zásad

1. Respektujte stanoviště a klimatické podmínky na své zahradě.

2. Nepoužívejte umělá hnojiva a hnojiva-chemikálie, ale pouze přírodní hnojiva a ochranu (např. kompost, rozleželý hnůj).

Permakulturní zahrada
Permakultura aneb Návrat k přírodě

3. Snažte se do půdy zasahovat šetrně. Používejte rycí vidle a půdu nepřevracejte. Vyvarujte se hluboké orby, která naruší půdní profil a může zahubit organismy žijící na povrchu. Pak trvá, než se samovolně obnoví.

4. Udržujte edafon, tedy organismy žijící v půdě. Doporučujeme zakrýt půdu mulčem či rostlinami a dodávat dostatek organické hmoty.

Benefit pro nové předplatitele:
e-kniha Zázračné Česko v PDF podobě
(v případě koupi předplatného na 3 a 12 měsíců)

5. Připravte si kvalitní kompost.

6. Šetřte vodou. Zachytávejte dešťovou, ať již do sudů, nebo do půdy.

7. Zaměřte se na rostliny typické pro prostředí, v kterém je pěstujete.

8. Vybírejte vhodné druhy pro pěstování – tedy odolné odrůdy, tolerantní či rezistentní na choroby, staré a krajové odrůdy. Pozor na hybridy F1 (uměle křížené druhy), jsou náročné na péči, výživu a bez chemické ochrany nemusejí prospívat.

Čekanka
Plevel bychom si měli hýčkat!

9. Vysazujte smíšené kultury, tzv. polykultury, rostliny si vzájemně pomáhají. Příkladem polykultury je společné pěstování jahod a česneku, kedluben a brambor, rajčat a cibule… Můžete pěstovat zeleninu společně s bylinkami a květinami.

10. Snažte se o pestrost druhů ovoce a zeleniny.

Tip: Osázejte kolečko

Jednoduchý nástroj na přepravu nákladu je starý tisíce let. U nás ho používáme asi od středověku. A slouží nám i v době moderní techniky.

Pokud to vaše už dosloužilo, zkuste ho osadit květinami. Získáte tak hezkou zahradní dekoraci.

Vlasta je moderní časopis plný inspirace a zajímavého čtení. V pravidelných rubrikách rozebírá aktuální ženská témata, zabývá se partnerskými i mezilidskými vztahy, současnými trendy v kosmetice, módě, jídle i cestování. Přináší zajímavé rozhovory s osobnostmi, názory odborníků a nechybí ani televizní program. Týdeník Vlasta znamená rozmazlování, které si může dovolit každá žena.

Autor: Alena Gajdušková