„Kazachstán by se měl stát pro nás jedním z klíčových dodavatelů ropy. Vzájemně jsme si potvrdili, že zájem máme,“ přiblížil výsledky jednání premiér Petr Fiala

Ropa ale není jedinou surovinou. „Kazachstán i Uzbekistán mají uran, zvlášť z Uzbekistánu bychom mohli, pokud ho dokážeme správně zpracovat, získat uran pro naší jadernou energetiku,“ zmínil předseda vlády v další pravidelné debatě Deníku (na předchozí díly se můžete podívat ZDE). Zároveň by se podle Fialy měly otevřít v Uzbekistánu i cesty k dodávkám mědi. „Je to surovina, která má v jistých ohledech strategický význam,“ vysvětlil. 

Český premiér Petr Fiala.
Osm let místo devíti na základní škole by mělo stačit, řekl premiér Fiala

Uzbekistán i Kazachstán jsou postsovětské republiky, které jsou v současné době vnímány jako státy s autokratickými režimy s blízkými vztahy k Číně. V posledních letech v nich ale dochází k technologickému rozvoji a otevírají se i působení západních firem a podnikatelů. Podle premiéra to dává případný prostor i pro české firmy, které by v Kazachstánu a Uzbekistánu mohly předávat své know-how a podnikat například v oblasti dobývání surovin.

„Tyto země nemají dostatečné technologie pro těžbu, zatímco Česká republika ty technologie a firmy má. Domluvili jsme se, že bychom do Uzbekistánu vypravili skupinu zástupců našich firem s těmito technologiemi a na místě by se domluvili na dalších krocích,“ přiblížil premiér. 

Co důležitého zaznělo v nejnovější debatě s premiérem Petrem Fialou. Na celý záznam se můžete podívat níže:

  • Chybné statistiky ohledně cen elektřiny
  • Zvyšování rodičovského příspěvku. Ano, či ne?
  • Nadějné kontrakty v Asii
  • Energetická spolupráce
Zdroj: Deník

Obchodní spolupráce s Asií

Pomoci českým firmám získat obchodní partnery v Asii si dal jako svůj úkol v desetiletém prezidentském mandátu také už bývalý prezident Miloš Zeman. V roce 2016 při příležitosti návštěvy čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga v Praze se na Žofíně podepsaly smlouvy, které měly zaručit obchody a investice mezi Čínou a Českou republikou v objemu 230 miliard. Ze zamýšlené mohutné spolupráce se ovšem uskutečnil jen zlomek.

Český premiér Petr Fiala
Čísla o cenách plynu jsou mylná, tvrdí Fiala. Chce jednat s těmi, kdo je tvoří

Fiala věří, že současná vláda bude v navazování spolupráce v Asii úspěšnější. „Na místě jsme uzavřeli 21 kontraktů nebo memorand o další spolupráci. Zájem o naše letadla nebo automobily je obrovský a hmatatelný, půjde o desítky miliard korun pro české podnikatele,“ doufá premiér. Zájem kromě dopravních systémů, vojenské techniky je podle předsedy vlády také například o informační technologie.