Na česko-slovenské hranici dvojice důchodců řeže dřevo na zimu. Jsou to kamarádi, Čech a Slovák. Jen pár metrů od bývalého hraničního přechodu Strání-Moravské Lieskové na Slovácku. Ten uprostřed týdne, již sedmý den, kontrolují policejní hlídky. „Nevadí nám to, ale je to šaškárna. Kdo se chce vyhnout kontrole, zabočí kousek před hranicí, vysadí migranty na polní cestě a ti přejdou. Třebas přes kopec. Obcházeli přechod už předtím. Vždyť převaděče organizuje mafie, pro ně je to výnosný byznys,“ míní sedmdesátník, který chtěl zůstat v anonymitě.

Jeho dvaaosmdesátiletý kamarád občas kolem policistů chodí pást kozu. Podél českých a slovenských hraničních kamenů. Na novodobé převaděče à la Krále Šumavy v obci Bílých Karpat dvojice tváří v tvář nenarazila, jen viděli auta. „Převaděči z nich ani nevystoupí. Po Slovácích a Maďarech to převzali Ukrajinci,“ tvrdí.

A nárůst organizovaného převaděčství potvrzují i čísla. Policisté do čtvrtečního rána při kontrolách zadrželi jednačtyřicet převaděčů. Hrozí jim vyhoštění, pokuta i vězení.

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle policie prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě.  Ilustrační foto.
Kontroly na slovenských hranicích: Kdy hrozí tučná pokuta a kde se zdrží doprava

S migranty, převážně Syřany mířícími do Německa, lidé ve Strání žádnou špatnou zkušenost nemají. Jak říkají, zůstávají po nich maximálně odhozené spacáky či tašky. Kdysi za války v okolí tábořili partyzáni.

„Tehdy se tady pašovalo kdeco, od tabáku po prezervativy. I později jsme tady zažívali srandy. V šedesátém osmém i po dvaadevadesátém. Po zelené hranici chodili v devadesátkách hlídkovat české i slovenské uniformy,“ vzpomíná mladší z dvojice.

Zelenou hranici při obnovených hraničních kontrolách kvůli vlně nelegální migrace monitorují i nyní policisté. Průchod je totiž možný jen na vymezených místech. Občas tak hlídky projíždějí okolí s terénními vozy. „Když se ta uprchlická vlna zase zvedla, létal tady i vrtulník, snad s termovizí. Teď už jsem ale žádný neslyšel,“ zmiňuje sedmdesátník.

Dodávky i vlaky

Podle informací Deníku někteří běženci lesem opravdu chodí. Spíš v noci a ojediněle. Většinou je však policisté a celníci zachytí na silnici nebo poblíž cest. „Nejvíc jsou v dodávkách, ale i v dalších vozidlech. Mnohdy přechází po silnici pěšky. Policii se nevyhýbají,“ uvedl policejní mluvčí Zlínského kraje Petr Jaroš.

Obnovené kontroly na hranicích se Slovenskem. Policisté prohlížejí osobní a nákladní auta kvůli nelegálním migrantům, 5. října 2022.Migranti často přicházejí i pěšky, říká mluvčí Zlínského kraje Petr JarošZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Přecházejí podle něj „čáru“ i severněji, v okolí Starého Hrozenkova a Žítkové či Velkých Karlovic. Hlavní vstupní branou do republiky je však podle policistů jižní Morava se silničními přechody v Lanžhotě či Hodoníně a na železnici do Břeclavi. „Co se týká počtu zachycených migrantů, tak jsme nejvytíženější. Aktuálně velká část z nich cestuje ve vlacích ze Slovenska,“ informoval ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Posily z řad armády

Starosta Strání na Slovácku Antonín Popelka má však dojem, že ohlášených uprchlíků je v obci po zavedení kontrol méně. „Poslední asi tři dny je klid. Jestli je to výsledek kontrol, těžko říct. Předtím jsme měli každý den jedno i víc hlášení o zachycené skupince. I desítky migrantů denně. Třeba u obchodu, u benzinky, na zastávce. Čekali, až někdo zalarmuje policii,“ povídá.

Jedna místní žena Deníku popsala, jak ještě před obnovením kontrol uviděla asi šestici migrantů vystoupit na české straně z auta. „Jásali. Převlékli se, asi do čistého, znovu nastoupili do vozu a pokračovali dál. Jiné jsem viděla na nedaleké benzince. Seděli tam jako hříbci, než je policisté odvezli do registračního centra,“ líčí.

Obnovené kontroly na hranicích se Slovenskem. Policisté prohlížejí osobní a nákladní auta kvůli nelegálním migrantům, 5. října 2022.Policisté kontrolují nákladní i osobní automobilyZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Silniční přechod Strání-Moravské Lieskové není určený pro tranzit kamionů, kolony se tak netvoří. Podle policistů většina řidičů a cestujících opatření chápe. „Jeden starší pár vezl plné auto jablek, tak nám nějaké dali, to potěší,“ usmívá se jeden z nich. Dvanáctihodinové směny a postávání venku na větru jsou podle policistů náročné.

Ve středu 5. října česká vláda rozhodla, že kontroly na vnitřních hranicích se Slovenskem prodlouží o dvacet dní. Budou trvat do 28. října. S ochranou hranic nově pomohou 310 policistům vedle šedesáti celníků i vojáci. Zatím jich má být nasazeno osmdesát.

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska, 29. září 2022, Mosty u Jablunkova.
Kontroly na hranicích se Slovenskem: Je to divadlo, říkají místní

Od 29. září, kdy byly znovuzavedeny kontroly na sedmadvaceti bývalých přechodech se Slovenskem, do pátečního rána 7. října zkontrolovala policie více než 196 tisíc osob. Při nelegální migraci bylo už ve vnitrozemí zjištěno 1608 osob a vstup nebyl umožněn 542 lidem.

Při kontrolách policisté zaznamenali i případy nebezpečného chování převaděčů, kteří riskantní jízdou ohrožovali své okolí.

Řidič dodávky s nelegálními migranty ze Sýrie boural v Břeclavi poté, co jej policisté pronásledovali několik kilometrů od Lanžhota. Zranilo se 21 lidí včetně pěti dětí.

Znovu zavedené kontroly na hranici se Slovenskem
(do pátku 7. 10. 7:00)

Počet kontrolovaných osob celkem: 196 tisíc
Počet nelegálních migrantů (zachyceno ve vnitrozemí): 1608
Nesplnění podmínek pro vstup: 542
Zadržení převaděči: 41
Počet readmisí (připuštění nazpět, pozn. red.) na Slovensko: přes 500