Předchozí
1 z 5
Další

Nikola MakariusZdroj: archiv autora

Se svými psy se věnuji kynologii. Mám dvě feny německého ovčáka – čtyřletou Lyssi Waji, říkám jí Birga, a její dceru Aira Midgard Birgit, které je teprve jeden rok. Výběr plemena byl pro mě naprosto jasný. Vždy jsme měli německé ovčáky, takže mi toto plemeno, jak se říká, přirostlo k srdci. Němečtí ovčáci jsou také velice učenliví, inteligentní a přizpůsobiví. Poté, co jsem koupil Lyssi, začal jsem s ní chodit na cvičák.

Nikola MakariusZdroj: archiv autora

Bavilo mě to, měl jsem mnoho motivace. Pravidelně jsem trénoval, díky tomu jsem se posouval vpřed. Mým největším dosavadním úspěchem je, že jsem se stal vicemistrem mládeže a juniorů Českého klubu německých ovčáků v kategorii ZVV1, což je zkouška všestranného výcviku psa. Dále také dvojnásobným mistrem republiky v branném víceboji kynologů v kategorii junioři.

Nikola MakariusZdroj: archiv autora

V minulém roce jsem se nezúčastnil příliš mnoha závodů, protože jsem se staral o štěňata. Je ovšem možné jezdit na dva větší závody ročně nebo si zasoutěžit v několika menších. To už záleží na každém, co preferuje.

Nikola MakariusZdroj: archiv autora

Zprvu jsem jezdil na závody s hlavním výcvikářem, který mě naučil valnou většinu dovedností a předal mi mnoho zkušeností, kterých si velmi cením. Po nějaké době jsem začal jezdit sám nebo s kamarádem. Na závody jezdím pod záštitou ZKO Louny.

Nikola MakariusZdroj: archiv autora

Kdybych měl říci, co mě na závodech bavilo nejvíce, tak by to nejspíše byla disciplína obrany. To znamená, že pes musí zadržet figuranta, zároveň však musí být schopen řídit se povely psovoda. Obrana je pravděpodobně jednou z nejtěžších disciplín. V disciplínách se hledí především na přesnost a soustředěnost psa. Aby se pes umístil na vyšších příčkách, je potřebný častý trénink.