„Po obdržení výpovědi jsem stála před rozhodnutím, co budu dělat. Mohla jsem jít prodávat někam jinam, ale tady mě to baví, našla jsem se v tom. Hřeje mě na srdci, když zákazníkovi poradím a on se vrátí spokojený. Je to tady v takovém přátelském duchu,“ vysvětlila.

Mezi jejími zákazníky jsou turisté a také třeba lidé, kteří nechtějí cestou na zahrádku či chatu nákupem piva ztrácet čas ve velkých supermarketech. „Za ty roky už vím, že hodně záleží na počasí. Když je venku hezky a lidé jedou na chaty a zahrádky, tak je tady frmol. Hlavně ve čtvrtek a pátek. V sobotu je zase víc turistů,“ popsala Bojtarová.

Jedním z pravidelných zákazníků, kteří do prodejny chodí, je Jiří Vojtěch. Jezdil si pro pivo Žateckého pivovaru, v dobách covidových uzávěr hospod si pořídil domů pípu a kupoval sudy. „Jsem rád, že prodejna pokračuje,“ pochválil. Pokračování prodejny vítá i Aleš Stroukal bydlící nedaleko. „O pivo se zajímám celý život. Navštívil jsem řadu minipivovarů, budu rád, když tady bude co největší výběr,“ sdělil.

Účastníci maturitního plesu žateckého gymnázia měli možnost se vyfotografovat ve stánku Balonkoboxu.
Covid posunul maturitní plesy. Podívejte se, jak to slušelo žateckým gymnazistům

Oproti minulosti, kdy v obchodě byl jen sortiment sousedního Žateckého pivovaru, je nabídka daleko pestřejší. Kromě „Žatce“ si zákazníci mohou zakoupit výrobky některých pivovarů z regionu i těch vzdálenějších. „Na rozšíření nabídky pořád pracuji, chtěla bych tady mít produkty od asi patnácti pivovarů. Jsem ale limitovaná místem,“ podotkla Bojtarová.

Lahvové pivo je pořád, sudy jsou na objednávku. V prodejně se dají koupit i dárková balení, nealko, ale i pralinky s chmelovou náplní nebo čokoláda s konopnými semínky. „Vrátím se i k preclíkům, které měli zákazníci hodně rádi,“ dodala.

Pivotéka nese jméno U Chmelči. „Je to odvozené od mého křestního jména. Alena, Alča,“ vysvětlila provozovatelka. Sortiment pivotéky by ráda rozšířila i o svůj vlastní produkt. Půjde o pochoutku k masu, co přesně to bude, zatím prozrazovat nechce. Má i další nápady.

V prodejně jsou vystavená ocenění Žateckého pivovaru, která v uplynulých letech získal při degustacích na různých soutěžích. „Byla jsem pyšná, že jsem v pivovaru pracovala,“ sdělila Bojtarová s tím, že na něj i přes propuštění nezanevřela. „Jakmile zase rozjede výrobu, budu nabízet i jeho piva,“ řekla.

Jeronýmova ulice v Lounech. Ilustrační foto
Lípy se kácet nebudou. Renovaci vodovodu v lounské Jeronýmově ulici to zdrží

Žatecký pivovar navazující na tradici měšťanského průmyslového pivovaru založeného v roce 1801 letos přišel s radikálními změnami. Propustil většinu ze čtyř desítek zaměstnanců, přerušil výrobu a zahájil přestavbu technologické části. Pivo přestal vařit v tradičních prostorách, výrobu přesouvá do jiných míst areálu. Pivovar sníží výstav, omezí sortiment nabízených piv, jejich druhy změní. Za změnami stojí rozhodnutí majitele společnosti, dánského Carlsbergu, který jej vlastní od roku 2014.

„Hospodaření Žateckého pivovaru bylo delší dobu ztrátové. K tomu navíc v době covidu klesl v Čechách obecně zájem o sudové pivo, v poslední době naopak vzrostly ceny energií. Výroba piva v Žateckém pivovaru je hodně energeticky náročná, k vaření se používá plyn, k chlazení elektřina. Ekonomicky je neúnosné takovýmto způsobem pokračovat ve vaření piva dál,“ sdělil před časem výkonný ředitel Žateckého pivovaru Martin Kec.

Podle jeho slov se opustí tradiční prostory, tedy spilka a sklep, a pivo se začne vařit v jiné části pivovaru. „Půjde o modernější, ale menší pivovar,“ řekl s tím, že k obnově produkce by mělo dojít ve druhé polovině letošního roku.