„Armáda areál opustila v roce 1994. Potom dvacet let chátral, zloději rozkradli, co se dalo, nakonec tady byla jedna velká zarostlá skládka. Bývalí majitelé vše vyčistili, vysekali náletové keře, udělali obrovský kus práce. Bohužel se nepohodli a areál nabídli k prodeji,“ popsal Jakub Dostál. Podobné místo prý hledal delší dobu, o areálu u Čeradic se dozvěděl díky inzerátu. Objevilo se více zájemců, vzhledem k tomu, že jeho představa o využití se podobala záměrům původních majitelů, plácli si. „Koupí jsem získal i nové přátele. Původní majitelé a jejich kamarádi nám hodně pomáhají,“ dodal 43letý sběratel.

Nový vlastník navázal na úsilí těch předešlých, přidal další vylepšení areálu. „Máme tady fotovoltaiku a baterie, elektřinu si vyrábíme sami. Zloději kabely ukradli, zavést elektřina sem nejde. Respektive jde, ale za obrovské peníze,“ vysvětlil. Vodu odebírá z původního vojenského řadu, vzhledem k ceně s ní šetří. Pro užitkovou si jezdí, poohlíží se po vlastním zdroji. Dosavadní vrty ale k úspěchu nevedly.

Od veteránů k transportérům

Se svým koníčkem začal Jakub Dostál zhruba před dvaceti lety. Nejprve se zaměřil na sportovní veterány, jako první si pořídil americké auto Chevrolet Camaro z roku 1979. Později ale přešel na armádní techniku. Dnes má ve své sbírce americké kusy z vietnamské války i z operace Pouštní bouře, z výzbroje bývalé československé armády například obrněné transportéry OT-64 SKOT nebo OT-810, což je odvozenina z německého polopásu z druhé světové války. Několikrát jeho techniku využili filmaři. Objevila se například v upoutávce na počítačovou hru Arma 4 Reforger nebo ve snímku The Gray Man, který společnost Netflix točila v Praze.

V pětihektarovém areálu u Čeradic má techniku zaparkovanou „pod střechou“, může ji tam zároveň projíždět. Podniká v gastronomii. Jeho práce mu umožňuje, že na základně může být hodně času a spřádat další plány. Na místě bývalých garáží a čerpačky pohonných hmot chystá nové stavby, ještě letos chce bunkr, jenž je součástí areálu, přestavět na malé muzeum a na pokoj pro zážitkové přespání. „Vůbec bych chtěl areál otevřít pro veřejnost. Máme za sebou dvě akce, military víkend na konci května a sraz majitelů amerických historických aut v červnu, další chystáme 10. září. Půjde opět o military víkend, tedy o setkání příznivců vojenské techniky s programem pro veřejnost,“ popsal.

A proč název Základna 21? „Říkali jsme, že pojedeme na základnu, to vzniklo nějak spontánně. Hledali jsme ještě nějaké další označení, nakonec se ujalo 21, což je rok, kdy jsem to tady koupil,“ vysvětlil.