Bašta byl loni na jaře hospitalizovaný v nemocnici v kritickém stavu. Podle tehdejších informací mu byla diagnostikována vážná choroba. Vážné onemocnění lékaři u Bašty objevili jen několik měsíců poté, co neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Poslanec byl následně hospitalizován a v červenci loňského roku mu byla nasazena chemoterapeutická léčba. V nemocnici strávil téměř celý rok.

Zákeřné nemoci Bašta podlehl v noci z neděle na pondělí. „Odešel člověk pevných zásad a jeden z posledních aktivních politiků předlistopadového disentu. Hodný, slušný a noblesní člověk, který toho pro SPD, Českou republiku i její občany mnoho udělal. Čest jeho památce,“ uvedla mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Bývalý prezident Miloš Zeman na sociálních sítích uvedl, že si Jaroslava Bašty „vždy velmi vážil jako naprosto čestného člověka“. „Je mi moc líto, že už není mezi námi,“ napsal.

Připomeňte si rozhovor Deníku s Jaroslavem Baštou:

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.
Vladimir Putin ví, že platí jen zákon síly, říká bývalý ministr Jaroslav Bašta

Proč se Bašta stal poslancem za Okamurovu SPD? Třeba proto, že podle něj Česká republika přichází členstvím v Evropské unii o suverenitu. Ostře se také vymezoval proti přijetí novely volebního zákona.

„V okamžiku jejího odsouhlasení už navždy budeme volit tuto koalici. Když se podíváte na mechanismus korespondenční volby, jak se projevil v USA, Rakousku a naposledy v Německu, tak nejdříve odvolí lidé prezenčně. Výsledky se sečtou a pak začnou chodit korespondenční hlasy, které to zvrátí. V USA to jednoznačně fungovalo tak, že do ghett chodili aktivisté, kteří lidem pomáhali vyplňovat volební lístky,“ uvedl.

Kandidát na prezidenta byl také přesvědčen, že válka na Ukrajině by měla skončit co nejdříve, a to i za cenu územních ústupků ze strany Kyjeva.

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Zdroj: Deník/Zbyněk PecákJaroslav Bašta vystudoval archeologii, ale po srpnové okupaci se musel živit jako dělník. Podepsal Chartu 77 a byl dva a půl roku v komunistickém vězení. Po listopadu 1989 zakládal zpravodajské služby demokratického státu, byl ministrem ve vládě Miloše Zemana, kde měl na starost akci Čisté ruce.

Posléze působil jako velvyslanec v Kyjevě a Moskvě. V rozhovoru pro Deník uvedl, že Rusko nemá k útoku na Ukrajinu žádný důvod. Po agresi přiznal, že se mýlil.