Flotile remorkérů se dnes podařilo za pomoci vrcholícího přílivu dostat 220.000 tun vážící kolos z písčitého břehu průplavu. Poté loď podle záběrů místní televize za doprovodu remorkérů pomalu zamířila ke středu kanálu.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí prohlásil, že Egyptu se podařilo ukončit krizi, kterou nehoda 400 metrů dlouhé lodi vyvolala. Suezský průplav je pro Egypt důležitým zdrojem devizových příjmů.

Uvízlá kontejnerová loď Ever Given v Suezském průplavu na satelitním snímku z 25. března 2021.
Kapitán uvízlé lodi složitě manévroval. Vytvořil obrazec ve tvaru genitálií

Šéf správy průplavu Usáma Rabía uvedl, že kanál je po uvolnění lodi splavný. Podle informací agentury Reuters úřad sdělil přepravním agenturám, že provoz by se měl obnovit v obou směrech od 19:00 SELČ.

Negativní důsledky nehody

Desítky plavidel ale už předtím zvolily alternativní cestu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodlouží zhruba o dva týdny a také notně prodraží, nemluvě o zpoždění dodávek.

Střídání času? Evropa se stále nedokáže shodnout.
Střídání času mělo skončit, Evropa se ale stále hádá. Shoda nepanuje ani v ČR

Na proplutí kanálem čeká nejméně 369 lodí, uvedl Rabía. Dodal, že proplutí těchto lodí by mohlo trvat dva a půl až tři dny. Podle společnosti Maersk by se však námořní doprava mohla s negativním důsledky nehody potýkat ještě týdny či měsíce.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí, napsala agentura AP.