Nalezený monstrózní exemplář v Národním parku Conway v australském státě Queensland byl šestkrát větší než průměrná ropucha obrovská. Žába vážila zhruba 2,7 kilogramu, čímž podle expertů možná překonala Guinnessův rekord. Ten podle BBC vytvořila v roce 1991 ropucha Prinsen ze Švédska s hmotností 2,65 kilogramu. Jenže ta byla na rozdíl od australského kusu vyšlechtěna v domácnosti.

Šokovaní správci parku

„Nikdy jsem takového obra neviděla,“ svěřila se webu ABC strážkyně národního parku Kylee Grayová, která dle svých slov nemohla uvěřit vlastním očím, když obojživelníka spatřila.

Ochránci přírody dali žábě trefnou přezdívku Toadzilla. Ta se skládá ze dvou slov: toad (anglicky ropucha) a Godzilla, což je smyšlená nestvůra, která je slavná zejména díky hollywoodským trhákům. Ochránci s humorem dodali, že jim připomínala fotbalový míč s nohama.

Hroši jsou známí jako jedni z nejnebezpečnějších zvířat na planetě. Svými silnými čelistmi jsou schopni přelomit kánoi.
Děsivý útok hrocha: Zvíře drželo v tlamě dvouleté dítě

Poté specialisté ropuchu odvezli z volné přírody na svoji základnu. Tam zjistili, že na délku měří zhruba 25,5 centimetru. Také určili, že se jednalo o samici. Podle Grayové se ropucha celý život živila hmyzem, menšími plazy i malými savci. „Ropucha obrovská sežere všechno, co se jí vejde do tlamy,“ vysvětlila pro ABC.

Experti si však nebyli jistí jejím stářím. Grayová uvedla, že se tento druh ve volné přírodě dožívá až patnácti let. Věří, že Toadzilla žila dlouho.

Zdroj: se svolením Queensland Department of Environment and Science

Na stanici ochránců přírody však její příběh skončil. Ropuchy se v Austrálii považují za jedny z nejhorších škůdců. Jelikož byly na kontinent dovezeny až v roce 1935, nemají tam přirozené predátory. Svou jedovatostí způsobily úbytek populace původních zvířat. Proto se je lidé snaží odchytávat a následně je utrácí. Přesto se jejich počet v zemi odhaduje na více než dvě miliardy. Samotná Toadzilla údajně mohla za svůj život naklást až 35 tisíc vajec „Rozmnožovací schopnosti ropuch obrovských jsou ohromující,“ uvedl pro agenturu Reuters Barry Nolan ze správy Národního parku Conway.

Utracena byla nakonec i Toadzilla. Jako exemplář se však objeví v Queenslandském muzeu.