Další rok, tentokrát s pro Čechy osudovou osmičkou na konci, je minulostí. Deník pro vás připravil přehled nejdůležitějších událostí, které se v uplynulých dvanácti měsících staly v okrese Louny.

Leden

Optimisticky začal rok 2008 pro obyvatele Loun a okolí. Hned 1. ledna byla totiž ve městě obnovena pohotovost pro dospělé. (Čtěte ZDE) Naopak Podbořany se na čas staly „nekulturním“ městem, radnice nemohla pro kino najít nájemce a zastavila na čas jeho chod. V Žatci se začal na počátku roku řešit vyostřený spor o nedostavěné byty blízko hypermarketu Tesco, odvolán byl dlouholetý ředitel Žatecké teplárenské. (Čtěte ZDE)

Ještě v prvním měsíci se také objevila zpráva o finančních problémech žatecké nemocnice. V ohrožení bylo dětské oddělení. Nikdo v tu chvíli netušil, že v příštích měsících bude ještě hůře. (Čtěte ZDE)

Řešilo se opět úložiště jaderného odpadu u Blatna a Lubence. Obce sice vyslovily souhlas s průzkumy, ale jen pokud budou probíhat i jinde. Nestalo se, ani na Podbořansku proto zatím nezačnou. (Čtěte ZDE)

Únor

Únor odstartoval pro Žatec megalomansky. Radnice oznámila, že kromě koupaliště chce postavit i nový zimní stadion a nafukovací halu. Rozpočet akce se tak vyšplhal na několik stovek milionů korun. (Čtěte ZDE) Všechno je ale nakonec jinak. Město se v prosinci rozhodlo, že projekt musí zeštíhlit. Problémy s penězi měl i Krásný Dvůr. Ten „zapomněl“ zaplatit za plynofikaci obce a hrozila mu exekuce. Dva zástupci okresu zasáhli v únoru také do vysoké politiky. Zatímco poslanec za ČSSD Josef Čerňanský dal svůj hlas v prezidentské volbě ve prospěch profesora Švejnara, senátor Pelc (ODS) podpořil Václava Klause. Pro Pelce to bylo jedno z posledních rozhodnutí, na podzim se totiž konaly volby. V únoru se objevily první jména kandidátů na jeho místo. Na pořad dne se opět dostala pohotovost, tentokrát v Žatci. Lékaři tam protestovali, že jich není dostatek, nakonec ale došlo k dohodě a pohotovost pro dospělé ve městě dále funguje.

Všechny události v nejkratším měsíci roku ale přebila jediná. Třináctého února se totiž nedaleko Panenského Týnce na silnici I/7 změnila dodávka plná lidí v pojízdnou rakev. Všech osm lidí, dělníků z Postoloprt a okolí, nepřežilo srážku s kamionem, kterou údajně zavinil řidič třetího vozu, při nerozvážném předjíždění. Nehoda zasáhla nejen okres, smutek drželi lidé i v těch nejodlehlejších koutech republiky. (Čtěte ZDE)

Březen

Březen začal větrně. Celou republiku zasáhla bouře Emma. V okrese Louny, narozdíl od jiných regionů, nebyly zaznamenány žádné škody na zdraví, jen na majetku. Hasiči odklízeli stromy, ale i převrácená auta. (Čtěte ZDE)

Také třetí měsíc poznamenala tragedie. V Žatci byl při své „práci“ neopatrný sběrač kovů a po pádu do výtahové šachty zemřel. (Čtěte ZDE) K neštěstí nebylo daleko také v Blažimi, kde velikonoční hodovačka skončila střelbou. (Čtěte ZDE)

Dařilo se ale i zachraňovat, když Josef Pešek mladší z Blšan vytáhl z hořícího vozu u Soběchleb dva lidi. Získal za to titul Gentleman silnic. (Čtěte ZDE)

Duben

Výstavba úseku R7 mezi Bitozevsí a „křižovatkou smrti“ odstartovala duben. V Podbořanech konečně opět ožil kulturní dům a žateckou nemocnici navštívil David Rath. Hned několik dní po jeho odjezdu, kdy vedení nemocnice i radnice ujišťovalo, že nemocnici se podaří stabilizovat, byla nečekaně uzavřena porodnice… (Čtěte ZDE)

Květen

Začátek května se ve dvou největších městech regionu nesl v představování nových ambiciozních projektů. Zatímco v Lounech začali mluvit o možnosti zřízení zubní pohotovosti, v Žatci se poprvé mluvilo o zavedení výplat části sociálních dávek ve formě stravenek od září. Louny nakonec neuspěly, na zařízení ordinace nesehnaly peníze (Čtěte ZDE), Žatci se experiment vydařil. Minuly ho výtržnosti, které zavádění poukázek provázely v Litvínově, město ušetřilo a systém rozšířilo.

Ani ve druhé třetině roku nezůstaly silnice okresu ušetřené od vážné dopravní nehody. Po tragické nehodě u Panenského Týnce v únoru se v květnu další velmi vážná stala ve Velemyšlevsi. Při cestě z práce tam okamžiky strachu a bezmoci zažili zaměstnanci podniků ze zóny Triangle. (Čtěte ZDE)
Autobus firmy Kavka tam nezvládl zatáčku a v rychlosti narazil do rodinného domku ve středu obce. Bilance třinácti těžce zraněných a dvaceti lehce byla hrůzostrašná.

V průběhu května se postoloprtští zastupitelé už poněkolikáté zabývali budoucí výstavbou R7 u města. Kdy se ale bude stavět se stále neví, jednání probíhají dosud. Radnice trvá na na náhradách od státu. Na neurčito byl odsunut projekt devatenácti větrných elektráren, které měly vyrůst na Podbořansku. ČEZ chtěl napojit elektrárny na síť až u Výškova, to se nelíbilo investorovi.

Sdělovací prostředky v průběhu pátého měsíce roku 2008 přinášely také jednu pozitivní zprávu za druhou z oblasti zaměstnanosti a informovali o dobrém stavu ekonomiky. Málokdo tehdy mohl tušit, jaká rána přijde o několik měsíců později. (Čtěte ZDE)

Žatecká nemocnice dostala od města osm milionů korun jako první pomoc při ekonomických potížích. Stále se jí ale nedařilo sehnat lékaře pro gynekologicko – porodnické oddělení, vedení tvrdilo, že rodit se bude opět v září, to se bohužel nepodařilo. VZP jí vyčítala také nedostatečné zázemí na dětském oddělení. (Čtěte ZDE)

Červen

V červnu republikou otřásla stávka učitelů. V okrese Louny se do ní zapojilo osm středních a základních škol.

V šestém měsíci také pokračoval spor v Žatci o byty u Tesca. I když krajský úřad nenašel žádné pochybení stavebního úřadu, rezignovala kvůli neustálému tlaku jeho vedoucí Hana Pastyříková. Město a firma JTH Group se nakonec dohodli až v závěru roku, místo pokuty dostal Žatec několik bytů.

K celorepublikové vlně se připojily Louny, Postoloprty a také několik menších obcí v okrese Louny. Došla jim už totiž trpělivost s alkoholem v ulicích a města schválila, po vzoru Ústí nad Labem, kde s nápadem tamní úředníci přišli, vyhlášku, která jeho pití na určitých místech zakazuje. (Čtěte ZDE) V závěru měsíce představil ČEZ plán na přípravu nové velké elektrárny v okrese Louny. Měla by do pěti let vyrůst v Počeradech, spalovat by měla zemní plyn. (Čtěte ZDE)

Červenec

Třetího července přišla špatná zpráva z Lenešic. Spadla tam věž a část lodě kostela ze 13. století. (Čtěte ZDE) V tomto měsíci se zase o něco více „proslavil“ Žatec. Historka jeho starosty Ericha Knoblaucha o tom, že po oslavě narozenin tehdejšího hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce v Litvínově havarovala s jeho vozem osoba blízká, přitom policie u vozu našla jen opilého starostu, obletěla doslova celou republiku. (Čtěte ZDE) K dobru jí tak dával například i známý režisér Juraj Herz, když do Žatce přijel natáčet televizní snímek Dívka a kouzelník. (Čtěte ZDE)

Srpen

Také prvního srpna bylo v okrese „veselo“. V Lounech bylo zjednosměrněno několik desítek ulic, radnice si od opatření slibuje získání stovek nových parkovacích míst. Opatření ale vyvolalo bouři nevole u některých obyvatel „upravených“ ulic. Vedení města nakonec v některých případech ustoupilo a značení znovu upravilo. (Čtěte ZDE)

Důvody k radosti měly naopak zemědělci, úroda obilí byla letos v okrese Louny výborná. Po osmnácti letech skončil ve funkci ředitele Úřadu práce v Lounech Petr Záhořík. Posledního srpna odešel do důchodu.

Září

Září roku 2008 odstartovala již jedenapadesátá Dočesná. Letos po letech bez samostatné country scény, která měla výbornou atmosféru v divadelní zahradě. Největší hvězdou měla být kapela Chinaski, její příjezd ale zhatila nehoda, při které zemřel bubeník a textař skupiny Pavel Grohman. Přesto byla tradiční slavnost chmele a piva úspěšná, pobavit se přišlo několik desítek tisíc lidí, vypilo se 1 300 sudů zlatavého moku. Problémy byly pouze s elektřinou, koncerty ohrožovala neposlušná trafostanice. (Čtěte ZDE)

Začátek září byl také šťastným pro Louny. Tamní knihovna se bude stěhovat, v budově bývalého soudu, vznikne multikulturní středisko. Z Evropské unie na to radnice získala šedesát milionů korun. Naopak konec měsíce přinesl peníze i pro Žatec, tentokrát 211 milionů na projekt Chrámu chmele a piva, který má v turistické centrum změnit takzvané pražské předměstí.

Desátého září obnovila činnost gynekologie v žatecké nemocnici, děti se tam však stále nerodí. V závěru roku probíhala horečná jednání mezi zdravotnickým zařízením a VZP o dalším osudu porodnice a dětského oddělení. VZP dala oddělením zelenou, pokud nemocnice splní všechny podmínky. Konečné rozhodnutí padne v lednu, vedení nemocnice tvrdí, že vše bude v pořádku. Během prvního měsíce roku 2009 má být také obnovena činnost porodnice. (Čtěte ZDE)

Po dobré úrodě obilí v srpnu, hodnotili v září také chmelaři. Úroda byla lepší než v minulých letech, poškodily ji ale silné bouřky na jaře a v létě.

Šestnáctého září přivítal Žatec známé herce, v tamním divadle se konala premiéra zatím poslední řady Nemocnice na kraji města, která se z velké části ve městě natáčela. (Čtěte ZDE)

Říjen

Na začátku října se začalo veřejně diskutovat o další obrovské investici v Žatci. Tři sta milionů korun chce investovat Žatecká teplárenská do obnovy kotelny v Perči.

Žatec zavedl na podzim vyplácení části sociální dávky v poukázkách. Vedení města je s ním spokojeno, protesty nepřišly. (Čtěte ZDE)

Celou republiku už několik týdnů trápila epidemie žloutenky. V říjnu hygienici v okrese Louny přednesli potěšující zprávu. „Žloutenka se okresu Louny vyhnula.“

Na říjnovém zasedání zastupitelstva se lounští poslanci dohodli, že v roce 2009 začne město sledovat osm kamer. (Čtěte ZDE) Připojili se tak k dalším místům v regionu, která se k tomuto kroku také rozhodla. K několika menším obcím se přidaly také Podbořany, tam pět kamer už od podzimu hlídá centrum. (Čtěte ZDE)

Jedenáctého října se v Deníku objevil titulek IPS Alpha nebude tři týdny vyrábět. (Čtěte ZDE) Byla to první špatná zpráva související s celosvětovou finanční krizí, která zasáhla okres Louny. Další firmy se v následujících týdnech připojily. Propouštějí se externí zaměstnanci, omezuje se výroba. Lidé mají strach o práci, čeká se, co přinese rok 2009. Další světový fenomén, násilí na školách, zasáhlo okres Louny také v říjnu. Na několik náhodně vybraných studentů podbořanské střední školy zaútočila skupina Romů. Incident policie stále vyšetřuje. (Čtěte ZDE)

Říjen 2008 byl také ve znamení voleb. Krajských a senátních. V okrese, stejně jako v celém kraji, zvítězila ČSSD. Region má v zastupitelstvu kraje pět zástupců. Do senátu směřovalo jedenáct kandidátů. Z prvního kola postoupil lounský starosta Jan Kerner (ODS) a rakovnický zastupitel Marcel Chládek (ČSSD). Ten také nakonec zvítězil a stal se ve věku čtyřiceti let nejmladším senátorem. (Čtěte ZDE)

Listopad

Prvního listopadu byla v Žatci otevřena další část rekonstruované nemocnice. Veřejnost si mohla prohlédnout lůžkovou část chirurgie. Opravy zařízení finišují, město investovalo čtvrt miliardy.

V závěru roku začala obě velká města okresu uvažovat o znovuzavedení parkovacích automatů v centrech měst. Louny záměr nakonec odložily o několik let, Žatec se k projednávání vrátí v roce 2009. (Čtěte ZDE)

Prosinec

Prosinec byl měsícem změn i pro městské strážníky. Zatímco v Postoloprtech se začalo s úpravou jejich nové služebny, Žatečtí začnou znovu používat botičky, do výbavy dostanou také jízdní kola.

Titul Stavba roku 2008 Ústeckého kraje získal polyfunkční dům na náměstíčku v Lounech. (Čtěte ZDE) V závěru roku schválili žatečtí zastupitelé rozpočet města na rok 2009. Unikátní je výší částky na výdajové straně. Město utratí rekordních 573 milionů. (Čtěte ZDE)